Nadchodzi 33. ULICA Festiwal Teatrów Ulicznych

33. ULICA Festiwal Teatrów Ulicznych - Kraków i Tarnów - 4-6 września 2020

Tegoroczna edycja jednego z najstarszych europejskich festiwali teatrów ulicznych ULICA odbędzie się w pierwszy wrześniowy weekend w Krakowie i Tarnowie.

Co roku barwne spektakle teatrów amatorskich gromadziły na krakowskim Rynku tłumy. W br. wydarzenia teatralne w ramach festiwalu będą w kilku wyznaczonych miejscach, w których obowiązywały będą limity liczby widzów.

Tegoroczny festiwal został przeniesiony z tradycyjnego lipcowego terminu na pierwszy weekend września. Od 4 do 6 września na Rynku Głównym, Rynku Podgórskim, w alei Róż, kompleksie na Dolnych Młynów oraz w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, a także w dwóch tarnowskich lokalizacjach, na rynku i boisku Pałacu Młodzieży odbywać się będą festiwalowe spektakle.

- Kiedy rok temu przygotowywałem program 33. ULIC, którego motywem przewodnim miały być „dziwne zdarzenia", nie przypuszczałem, że już na początku 2020 r. świat zweryfikuje nasze pojęcie o dziwności zdarzeń. Rzeczywistość wymusiła korektę programu wynikającą z nowego spojrzenia na nas samych i sens obecności sztuki w życiu i w przestrzeni publicznej - mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO organizującego festiwal.

- Mając w pamięci przenikliwą cisze opustoszałych placów i ulic miasta, niepokój towarzyszący spotkaniu drugiego człowieka, spróbujemy na nowo zdefiniować sens teatru w otwartej przestrzeni miejskiej. Tegoroczny program został okrojony, ale i tak miłośnicy teatru ulicznego znajdą w czasie trzydniowego święta niemal 40 atrakcyjnych propozycji. Jak podkreślił Zoń, organizatorzy chcą, by widzowie czuli się bezpiecznie. Dwa największe przedstawienia teatralne, gromadzące po kilkanaście tysięcy publiczności zostały przeniesione na przyszły rok.

Program spektakli festiwalu obejmuje zarówno tematy poważne, skłaniające do refleksji, jak i lekkie spektakle familijne. Co zobaczymy?
Angie Hiesl i Roland Kaiser zaprezentują na Dolnych Młynów instalację performatywną „x-times people chair" ukierunkowaną na seniorów (5 i 6 września).

Na Rynku Głównym lwowski Akademicki Teatr Woskre-sinnia pokaże „Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa przełożone na język teatru ulicznego, z charakterystycznymi dla niego elementami: szczudłami, ruchomymi konstrukcjami, przejmującą muzyką, żywym ogniem i efektami specjalnymi.

Hiszpański artysta Miquel Barcelona zaprezentuje spektakl, w którym wiodącym środkiem wyrazu będzie taniec współczesny.

Nie zabraknie również przedstawień rodzimych artystów i grup teatralnych. Piotr Chlipalski działający pod pseudonimem Pjoter zaprosi krakowian oraz tarnowian na premierowy spektakl „Kawaler". Autorski, warszawski Teatr Akt przygotował „Ja gore" - przestrzenne dzieło, w którym taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz, a widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.

Teatr Biuro Podróży wystąpi z spektaklem „Carmen Funebre" nawiązującym do wojny w Jugosławii, który w obliczu sytuacji na Białorusi nabiera dziś nowego znaczenia. Teatr Mumerus na dziedzińcu krakowskiego Muzeum Archeologicznego zaprezentuje przedstawienie „Dziś umarł Prokofiew", a na występ ulicznego Klauna i jego marionetek zaprosi Teatr Pinezka.

- Mimo trwającej pandemii nie poddajemy się, i przestrzegając obowiązujących wytycznych sanitarnych, realizujemy przedsięwzięcia kulturalne, które mogą bezpiecznie odbyć się w bezpośrednim kontakcie z widzem - poinformowała wakacyjne krakowskie wydarzenia kulturalne Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. - A już za kilka dni ruszamy z 33. edycją festiwalu teatrów ulicznych.

Anna Piątkowska
Dziennik Polski
1 września 2020

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Proces
Pia Partum
19 stycznia 2019 roku na scenie pojaw...