Nadchodzi festiwal Mozartiana

13. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana w Gdańsku

Muzyka Mozarta w parku Oliwskim. "Don Giovanni" w wykonaniu marionetek, inscenizacja singspielu "Bastien i Bastienne", spora dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku w wykonaniu gwiazd, a to wszystko w urokliwej scenerii parku Oliwskiego.


22 sierpnia rozpocznie się plenerowa część XIII. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, a wcześniej - od niedzieli - w Domu Uphagena posłuchamy muzyki kameralnej salzburskiego geniusza i kompozytorów jemu współczesnych.

Pierwszą edycję festiwalu Mozartiana zorganizowano w 2006 r., w 250. rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tyle samo lat minęło wówczas od chwili ukończenia budowy Pałacu Opatów w Oliwie i oddania go ostatniemu opatowi oliwskiemu, Jackowi Rybińskiemu. Ufundowane przez Rybińskiego organy oliwskie ukończono natomiast w roku śmierci Mozarta - 1791. Wobec tak wielu chronologicznych zbieżności oczywistym wydaje się fakt, że to właśnie w parku Oliwskim odbywa się większość koncertów festiwalu Mozartiana.

Zanim jednak przyjdzie nam posłuchać Mozarta w plenerze, spędzimy trzy wieczory przy muzyce kameralnej w Domu Uphagena.

- Zaczniemy od występu Kai Danczowskiej, mistrzyni kameralistyki, która zagra wraz ze skrzypaczką młodego pokolenia Marią Sławek i Andrzejem Białko, wirtuozem organów. Artyści zaprezentują sonaty i fugi Mozarta oraz utwory C.P.E. Bacha - informuje Jan Łukaszewski, dyrektor artystyczny festiwalu Mozartiana. - Drugiego dnia zapraszamy na recital Yuko Kawai, finalistki XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zachwycającej niezwykłym liryzmem i śpiewnością gry. We wtorek dawne mieszczańskie wnętrza wypełnią się brzmieniem najlepszego polskiego kwartetu smyczkowego, od dekady podbijającego serca słuchaczy w Europie i Ameryce - Meccore String Quartet. A zespół znany jest z tego, że repertuar klasyczny gra brawurowo, śmiało łamiąc konwenanse i stereotypy.

W środę rozpocznie się główna, plenerowa część Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Podczas inauguracji, na scenie ustawionej przed Pałacem Opatów zobacz na mapie Gdańska wystąpi Litewska Orkiestra Kameralna z 16-letnim solistą, grającym na oboju Pijusem Paskeviciusem. Artyści zaprezentują lekkie divertimento, klasyczną symfonię, nastrojową serenadę i koncert na obój i orkiestrę.

O tym, dlaczego Mozart został okrzyknięty cudownym dzieckiem, będziemy mieli okazję przekonać się już w czwartek 23 sierpnia. Na festiwalowej scenie zaprezentowany bowiem zostanie skomponowany przez 12-letniego Mozarta singspiel "Bastien i Bastienne" (w swobodnym tłumaczeniu "śpiewogra" - komediowa sztuka, składająca się z naprzemiennych partii mówionych i śpiewanych). Stworzenie scenografii (nie tylko tej podczas spektaklu, a i całego festiwalu) oraz reżyserię powierzono Leszkowi Mądzikowi - artyście o wyrazistym i unikatowym stylu. Na scenie zobaczymy sopranistkę Hannę Okońską w roli Bastienne, tenora Aleksandra Kunacha jako Bastiena oraz Piotra Lempę (bas), w roli Colasa. Solistom towarzyszyła będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliana Caldiego.

W piątkowe popołudnie posłuchamy natomiast utworów Macieja Radziwiłła, Piotra Czajkowskiego oraz Symfonii Jowiszowej Mozarta w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Boon Hua Liena. W roli solisty wystąpi 15-letni wirtuoz wiolonczeli Krzysztof Michalski, zwycięzca największego konkursu smyczkowego świata dla muzyków do 18. roku życia - Johansen International Competition w Waszyngtonie w USA.

Tradycyjnie, nie lada gratką będą koncerty wieczorne, podczas których własne przemyślenia na temat muzyki Mozarta zaprezentują artyści obracający się na co dzień w innych stylistycznie rejonach. I tak, w środowy wieczór przekonamy się, co wyniknie z fuzji jazzu i kaukaskiej muzyki ludowej, jeśli artyści - Otar Magradze Jazz Band z Gruzji - dodatkowo zainspirują się muzyką salzburskiego geniusza.

W środowy wieczór zapraszamy amatorów muzycznych eksperymentów do parku Oliwskiego na występ artystów z Gruzji, Otar Magradze Jazz Band, którzy interpretują Mozarta grając połączenie jazzu i kaukaskiej muzyki ludowej. W czwartek zespół The ThreeX złożony z dwojga skrzypków i pianisty będzie czarował słuchaczy nie tylko wirtuozerią, ale i wyszukanym humorem. Wieczór piątkowy spędzimy natomiast z Krzesimirem Dębskim, Anną Jurksztowicz, Rolfem Zielke oraz Adam Czerwiński Quartet, którzy zaprezentują muzykę Mozarta w wydaniu jazzowym.

Mozartiana nie zapomina też o dzieciach, dla których przygotowano odrębny pakiet atrakcji.

- Kolejny już rok mamy przyjemność współtworzyć niezwykły klimat Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Tym razem chcemy pójść krok dalej i w działaniach na terenie parku nie ograniczać się do "statystowania" w epokowych kostiumach, ale stworzyć pełniejszą atmosferę XVIII-wiecznej codzienności - opowiada Tomasz Valldal-Czarnecki z Teatru Komedii Valldal. - Nasi młodzi aktorzy nie będą już tylko arystokracją, ale i zwykłymi mieszkańcami, oddającymi się pracy lub przyjemnościom. Dlatego pojawią się m.in. mali rybacy, praczki, pastuszkowie, których widzowie będą mogli podpatrywać, a może i dopomóc im w pracy... Ponadto, chcąc ułatwić widzom obejrzenie wszystkich atrakcji, na specjalnej mapce będą zaznaczone poszczególne stanowiska - na wzór parków rozrywki. Każdy będzie mógł bez trudu trafić do straganiarki, golibrody, czy do Altany Mrocznych Opowieści. Będzie też wiele niespodzianek, m.in. znakomity teatr lalkowy ze stolicy europejskiego lalkarstwa - Pragi, plenerowe animacje dla najmłodszych przed spektaklami, czy "teatrzyk w skrzynce" w wykonaniu artystów Opery Bałtyckiej.

Finał XIII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana odbędzie się w sobotę 25 sierpnia w archikatedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska.

- Zaśpiewa Julia Leżniewa, rosyjska sopranistka okrzyknięta współczesną Marią Callas. Artystka ta występuje na najbardziej prestiżowych scenach świata i zapraszana jest na najważniejsze festiwale. Tym bardziej nas cieszy, że przyjęła zaproszenie na Mozartiana już po raz wtóry - mieliśmy możliwość słuchać jej wspaniałego głosu w ubiegłym roku podczas koncertu wieńczącego nasz festiwal - mówi Jan Łukaszewski. - Obok Leżniewej na naszej scenie zaprezentuje się elita polskich głosów: Ewa Marciniec, jeden z najlepszych obecnie altów, wszechstronna artystka i pedagog, Krystian Krzeszowiak, tenor, goszczący na prestiżowych światowych scenach i Wojtek Gierlach, bas, wybitny polski śpiewak i pedagog. Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny - organizator festiwalu - oraz Wenecka Orkiestra Barokowa, grająca na instrumentach dawnych. Usłyszymy dwa utwory należące do bogatej spuścizny patrona festiwalu w dziedzinie muzyki religijnej: Vesperae solennes de confesssore oraz Litaniae de venerabili altaris Sacramento.

Udział w koncertach i imprezach towarzyszących odbywających się w plenerze, w parku Oliwskim, jest darmowy. Bilety na koncerty kameralne w Domu Uphagena kosztują 30 zł (salon) i 10 zł (patio), a na koncert finałowy w archikatedrze Oliwskiej 30, 60 i 90 zł. Można je nabywać w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 24, na terenie festiwalu oraz w miejscu koncertów na godzinę przed rozpoczęciem.

Ewa Palińska
www.trojmiasto.pl
17 sierpnia 2018

Książka tygodnia

W trzech zdaniach. Notatki z lat 2018-2019
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski

Trailer tygodnia

„Viva La Mamma" - reż....
Roberto Skolmowski