Nadchodzi festiwal Mozartiana

13. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana w Gdańsku

Muzyka Mozarta w parku Oliwskim. "Don Giovanni" w wykonaniu marionetek, inscenizacja singspielu "Bastien i Bastienne", spora dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku w wykonaniu gwiazd, a to wszystko w urokliwej scenerii parku Oliwskiego.


22 sierpnia rozpocznie się plenerowa część XIII. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, a wcześniej - od niedzieli - w Domu Uphagena posłuchamy muzyki kameralnej salzburskiego geniusza i kompozytorów jemu współczesnych.

Pierwszą edycję festiwalu Mozartiana zorganizowano w 2006 r., w 250. rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tyle samo lat minęło wówczas od chwili ukończenia budowy Pałacu Opatów w Oliwie i oddania go ostatniemu opatowi oliwskiemu, Jackowi Rybińskiemu. Ufundowane przez Rybińskiego organy oliwskie ukończono natomiast w roku śmierci Mozarta - 1791. Wobec tak wielu chronologicznych zbieżności oczywistym wydaje się fakt, że to właśnie w parku Oliwskim odbywa się większość koncertów festiwalu Mozartiana.

Zanim jednak przyjdzie nam posłuchać Mozarta w plenerze, spędzimy trzy wieczory przy muzyce kameralnej w Domu Uphagena.

- Zaczniemy od występu Kai Danczowskiej, mistrzyni kameralistyki, która zagra wraz ze skrzypaczką młodego pokolenia Marią Sławek i Andrzejem Białko, wirtuozem organów. Artyści zaprezentują sonaty i fugi Mozarta oraz utwory C.P.E. Bacha - informuje Jan Łukaszewski, dyrektor artystyczny festiwalu Mozartiana. - Drugiego dnia zapraszamy na recital Yuko Kawai, finalistki XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zachwycającej niezwykłym liryzmem i śpiewnością gry. We wtorek dawne mieszczańskie wnętrza wypełnią się brzmieniem najlepszego polskiego kwartetu smyczkowego, od dekady podbijającego serca słuchaczy w Europie i Ameryce - Meccore String Quartet. A zespół znany jest z tego, że repertuar klasyczny gra brawurowo, śmiało łamiąc konwenanse i stereotypy.

W środę rozpocznie się główna, plenerowa część Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Podczas inauguracji, na scenie ustawionej przed Pałacem Opatów zobacz na mapie Gdańska wystąpi Litewska Orkiestra Kameralna z 16-letnim solistą, grającym na oboju Pijusem Paskeviciusem. Artyści zaprezentują lekkie divertimento, klasyczną symfonię, nastrojową serenadę i koncert na obój i orkiestrę.

O tym, dlaczego Mozart został okrzyknięty cudownym dzieckiem, będziemy mieli okazję przekonać się już w czwartek 23 sierpnia. Na festiwalowej scenie zaprezentowany bowiem zostanie skomponowany przez 12-letniego Mozarta singspiel "Bastien i Bastienne" (w swobodnym tłumaczeniu "śpiewogra" - komediowa sztuka, składająca się z naprzemiennych partii mówionych i śpiewanych). Stworzenie scenografii (nie tylko tej podczas spektaklu, a i całego festiwalu) oraz reżyserię powierzono Leszkowi Mądzikowi - artyście o wyrazistym i unikatowym stylu. Na scenie zobaczymy sopranistkę Hannę Okońską w roli Bastienne, tenora Aleksandra Kunacha jako Bastiena oraz Piotra Lempę (bas), w roli Colasa. Solistom towarzyszyła będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliana Caldiego.

W piątkowe popołudnie posłuchamy natomiast utworów Macieja Radziwiłła, Piotra Czajkowskiego oraz Symfonii Jowiszowej Mozarta w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Boon Hua Liena. W roli solisty wystąpi 15-letni wirtuoz wiolonczeli Krzysztof Michalski, zwycięzca największego konkursu smyczkowego świata dla muzyków do 18. roku życia - Johansen International Competition w Waszyngtonie w USA.

Tradycyjnie, nie lada gratką będą koncerty wieczorne, podczas których własne przemyślenia na temat muzyki Mozarta zaprezentują artyści obracający się na co dzień w innych stylistycznie rejonach. I tak, w środowy wieczór przekonamy się, co wyniknie z fuzji jazzu i kaukaskiej muzyki ludowej, jeśli artyści - Otar Magradze Jazz Band z Gruzji - dodatkowo zainspirują się muzyką salzburskiego geniusza.

W środowy wieczór zapraszamy amatorów muzycznych eksperymentów do parku Oliwskiego na występ artystów z Gruzji, Otar Magradze Jazz Band, którzy interpretują Mozarta grając połączenie jazzu i kaukaskiej muzyki ludowej. W czwartek zespół The ThreeX złożony z dwojga skrzypków i pianisty będzie czarował słuchaczy nie tylko wirtuozerią, ale i wyszukanym humorem. Wieczór piątkowy spędzimy natomiast z Krzesimirem Dębskim, Anną Jurksztowicz, Rolfem Zielke oraz Adam Czerwiński Quartet, którzy zaprezentują muzykę Mozarta w wydaniu jazzowym.

Mozartiana nie zapomina też o dzieciach, dla których przygotowano odrębny pakiet atrakcji.

- Kolejny już rok mamy przyjemność współtworzyć niezwykły klimat Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Tym razem chcemy pójść krok dalej i w działaniach na terenie parku nie ograniczać się do "statystowania" w epokowych kostiumach, ale stworzyć pełniejszą atmosferę XVIII-wiecznej codzienności - opowiada Tomasz Valldal-Czarnecki z Teatru Komedii Valldal. - Nasi młodzi aktorzy nie będą już tylko arystokracją, ale i zwykłymi mieszkańcami, oddającymi się pracy lub przyjemnościom. Dlatego pojawią się m.in. mali rybacy, praczki, pastuszkowie, których widzowie będą mogli podpatrywać, a może i dopomóc im w pracy... Ponadto, chcąc ułatwić widzom obejrzenie wszystkich atrakcji, na specjalnej mapce będą zaznaczone poszczególne stanowiska - na wzór parków rozrywki. Każdy będzie mógł bez trudu trafić do straganiarki, golibrody, czy do Altany Mrocznych Opowieści. Będzie też wiele niespodzianek, m.in. znakomity teatr lalkowy ze stolicy europejskiego lalkarstwa - Pragi, plenerowe animacje dla najmłodszych przed spektaklami, czy "teatrzyk w skrzynce" w wykonaniu artystów Opery Bałtyckiej.

Finał XIII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana odbędzie się w sobotę 25 sierpnia w archikatedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska.

- Zaśpiewa Julia Leżniewa, rosyjska sopranistka okrzyknięta współczesną Marią Callas. Artystka ta występuje na najbardziej prestiżowych scenach świata i zapraszana jest na najważniejsze festiwale. Tym bardziej nas cieszy, że przyjęła zaproszenie na Mozartiana już po raz wtóry - mieliśmy możliwość słuchać jej wspaniałego głosu w ubiegłym roku podczas koncertu wieńczącego nasz festiwal - mówi Jan Łukaszewski. - Obok Leżniewej na naszej scenie zaprezentuje się elita polskich głosów: Ewa Marciniec, jeden z najlepszych obecnie altów, wszechstronna artystka i pedagog, Krystian Krzeszowiak, tenor, goszczący na prestiżowych światowych scenach i Wojtek Gierlach, bas, wybitny polski śpiewak i pedagog. Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny - organizator festiwalu - oraz Wenecka Orkiestra Barokowa, grająca na instrumentach dawnych. Usłyszymy dwa utwory należące do bogatej spuścizny patrona festiwalu w dziedzinie muzyki religijnej: Vesperae solennes de confesssore oraz Litaniae de venerabili altaris Sacramento.

Udział w koncertach i imprezach towarzyszących odbywających się w plenerze, w parku Oliwskim, jest darmowy. Bilety na koncerty kameralne w Domu Uphagena kosztują 30 zł (salon) i 10 zł (patio), a na koncert finałowy w archikatedrze Oliwskiej 30, 60 i 90 zł. Można je nabywać w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 24, na terenie festiwalu oraz w miejscu koncertów na godzinę przed rozpoczęciem.

Ewa Palińska
www.trojmiasto.pl
17 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki