Nadchodzi premiera musicalu

„Pretty Woman" - reż. Wojciech Kościelniak - Teatr Variete w Krakowie

Współczesna bajka o Kopciuszku. W styczniu na deskach Teatru Variete premiera musicalu „Pretty Woman" w reż. Wojciecha Kościelniaka.

– W musicalu „Pretty Woman" staram się w mniej lub bardziej baśniowy sposób opowiedzieć o spotkaniu dwóch nieszczęśliwych dusz, które mogą sobie nawzajem dać szczęście. I to jest ten happy end – mówi Wojciech Kościelniak, reżyser musicalu „Pretty Woman".

Siła musicalu

Początkowo premiera miała mieć miejsce pod koniec listopada, ale w związku z sytuacją epidemiologiczną i wprowadzanymi ograniczeniami, pierwsze pokazy spektaklu odbędą się 21 i 22 stycznia (pokazy przedpremierowe) oraz 23 i 24 stycznia (pokazy premierowe).

Teatr Variete to trzeci teatr w Europie – po Piccadilly Theatre na West Endzie i Stage Theatre an der Elbe w Hamburgu, który zaprezentuje widzom musical „Pretty Woman".

– Siłą spektaklu może być właśnie sama historia. Oczywiście oprawiona w scenografię, kostiumy, muzykę, piosenki i taniec, czyli inscenizację tego całego przedsięwzięcia. Osią całości i najważniejszą częścią jest opowieść o współczesnym – mniej lub bardziej – kopciuszku. To spotkanie bogatego z biednym, nobliwego z szalonym. Na tych spotkaniach budowane są napięcia prowadzące całe to opowiadanie – zaznacza Wojciech Kościelniak.

Historia, która wciąż bawi i wzrusza

„Pretty Woman" to opowieść o prostytutce Vivian, która zostaje zatrudniona przez biznesmena Edwarda Lewisa. Przez tydzień ma pełnić funkcję reprezentacyjnej damy do towarzystwa.

Premiera kultowego filmu w reżyserii Garry'ego Marshalla w 1990 roku z rolami Julii Roberts i Richarda Gere'a stała się hollywoodzkim wydarzeniem sezonu. Rola Vivian z rozpoczynającej wówczas karierę Roberts uczyniła jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd filmu.

„Pretty Woman — The Musical" powstał na podstawie książki i scenariusza napisanego wspólnie przez reżysera filmu Garry'ego Marshalla i scenarzystę J. F. Lawtona.

Muzykę skomponował Bryan Adams, a teksty piosenek napisał współpracujący z nim od wielu lat Jim Vallance.

Musical miał swoją premierę na Broadwayu 16 sierpnia 2018 roku i pobił rekord sprzedaży w Nederlander Theatre, czterokrotnie i trzy razy zdobywając nagrodę publiczności — Audience Choice Award.

Krakowska obsada

W Teatrze Variete w głównych rolach widzowie zobaczą Adriannę Dorociak i Marię Tyszkiewicz (Vivian) oraz Edwarda Rafała Drozda i Marka Nędzę (Edward).

Natalia Kujawa i Katarzyna Wojasińska zagrają rolę przyjaciółki Vivian – Kit Deluca. W roli Happy Mana (wesołego sprzedawcy map), a także Pana Thompsona (menedżera hotelu Beverly Wilshire) zostali obsadzeni Dominik Bobryk i Jakub Szyperski.

Dominik Mironiuk oraz Marcin Wójtowicz wystąpią jako Phillip Stuckey – prawnik Edwarda, natomiast Tadeusz Hukwcieli się w rolę Jamesa Morse'a, właściciela stoczni, który boryka się z problemami finansowymi.

Za choreografię do musicalu odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, a za projekt kostiumów - Agata Uchman. Za scenografię odpowiedzialny jest Damian Styrna, wizualizacje opracował Eliasz Styrna, natomiast reżyserią światła zajmuje się Tadeusz Trylski.

Natalia Grygny
Materiał Teatru
11 stycznia 2021

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia