Nadja Michael na jedynym koncercie w Polsce

Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

26 listopada na dużej scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wystąpi z recitalem Nadja Michael. Światowej sławy sopranistce towarzyszyć będzie orkiestra Teatru Wielkiego - Opery narodowej pod dyrekcją Roberta Paternostra. W programie zabrzmi wybór arii z jej repertuaru.

Nadja Michael rządzi sceną. Skupia na sobie uwagę. Głęboki głos, piękne ciało, temperament. Perfekcyjna wokalnie, doskonała aktorsko. Jej postaci to nie papierowe marionetki, ale kobiety z krwi i kości. Była Salome w La Scali, verdiowską Lady Makbet w Metropolitan Opera, Marią w "Wozzecku" Berga w madryckim Téatro Real i berlińskim Unter den Linden oraz Judytą w "Zamku Sinobrodego" Bartóka zrealizowanym przez Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W La Monnaie i Théâtre de Champs Élysées była Medeą Cherubiniego w głośnej inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego. Rzuciła na kolana Mediolan, Nowy Jork. W listopadzie ponownie wystąpi w Teatrze Wielkim - Operze narodowej w innej, nowej odsłonie. Da koncert, na którym zaprezentuje siebie. Wcieli się w Nadję Michael, na chwilę porzucając wszystkie operowe heroiny.

Nadja Michael - sopran

Studia wokalne odbyła w Stuttgarcie i Indianie (USA). Współpracowała z Chicago Symphony Orchestra, wykonując m.in. partię Brangeny w "Tristanie i Izoldzie" Wagnera pod dyrekcją Daniela Barenboima oraz "Dydony w Trojanach" Berlioza pod dyrekcją Zubina Mehty. W 2007 roku wystąpiła jako Salome w mediolańskiej La Scali i londyńskiej Covent Garden, w rolę męską (Fidelio) wcieliła się w wiedeńskiej Staatsoper. W Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli zaśpiewała w "Medei" Cherubiniego. Była też Lady Makbet w operze Verdiego na otwarciu sezonu 2008/2009 w monachijskiej Bayerische Staatsoper. W paryskim Théâtre de Champs Élysées w głośnej inscenizacji opery Cherubiniego według Krzysztofa Warlikowskiego była Medeą wystylizowaną na brytyjską piosenkarkę Amy Winehouse (2012). W grudniu 2013 roku wystąpiła w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w partii Judyty w "Zamku Sinobrodego" Bartóka w reżyserii Mariusza Trelińskiego, spektaklu realizowanym w koprodukcji z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie premiera tego spektaklu odbędzie się w styczniu 2015. "Jolanta/Zamek Sinobrodego" Trelińskiego będzie transmitowany na cały świat w ramach cyklu transmisji MET live in HD. Nadja Michael jest laureatką wielu nagród, m.in.: Goldene Stimmgabel od Arte za rolę Salome (2008). Działa społecznie na rzecz dzieci, założyła też w Monachium własną fundację charytatywną Stimme fr die Menschlichkeit przyznającą doroczną nagrodę Arts and Air Award.

26 listopada, godz: 19:00

Teatr Wielki - Opera Narodowa, Sala Moniuszki

(-)
(PAP)
19 listopada 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia