Nadwyżka wesprze kulturę

Opera Śląska dostanie dodatkowe pieniądze

Ponad 3,7 miliona złotych dodatkowych środków dostanie w tym roku bytomska Opera Śląska..Pieniądze te zamierza przeznaczyć na uatrakcyjnienie repertuaru. Spodziewane są trzy premierowe spektakle.

Wspomniana suma pochodzi z budżetu województwa śląskiego, któremu opera podlega. Dokładnie mówiąc, to część wynoszącej niespełna 19 min nadwyżki budżetowej. O tym, jak zgodnie z wolą radnych wojewódzkich będzie ona rozdysponowana, poinformowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miniony poniedziałek w operze. Uczestniczyli w niej członek zarządu Henryk Mercik, szefowa komisji kultury sejmiku śląskiego Lucyna Ekkert oraz pochodząca z naszego miasta, a swego czasu jego prezydent i wiceprezydent, dziś radna wojewódzka Halina Bieda. Czemu spotkanie odbyło się właśnie u nas, wyjaśnił Mercik: - To nie przypadek, Bytom to miasto, które jest wyrzutem sumienia dla nas wszystkich. Wymaga głębokiej rewitalizacji. I to rewitalizacji nie tylko infrastrukturalnej, ale także społecznej. Nie ma nic lepszego dla takiej rewitalizacji niż kultura. Zdaniem członka zarządu władz województwa instytucje kulturalne działające w naszym mieście (prócz Opery Śląskiej wymienił też Muzeum Górnośląskie) zapewniają mu rozpoznawalność, budują jego markę i przyciągają do niego ludzi z zewnątrz. Nie tylko z Polski, lecz niemal z całej Europy. Ludzie ci po zapoznaniu się z ofertą kulturalną mogą odwiedzić nasze restauracje i zrobić zakupy w naszych sklepach. I dlatego - zdaniem Mercika - jeśli chcemy, by rewitalizacja się powiodła, to powinniśmy w szczególny sposób dbać o markowe placówki kultury.

O tym, jak opera wykorzysta dodatkowe 3,7 mln, mówił jej dyrektor Łukasz Goik. Zapowiedział on wzbogacenie tegorocznego repertuaru. Zaplanowano wznowienie "Aidy" (zakończy ono sezon), a w obsadzie tego spektaklu znajdzie się między innymi Małgorzata Walewska. W nowym sezonie z kolei, ale jeszcze w tym roku kalendarzowym czekają nas poza tym trzy premiery. Dla dzieci bytomscy artyści chcą przygotować "Małego kominiarczyka", a dla dorosłych jedno przedstawienie klasyczne oraz operetkowe.

Goik miał też miłą informację dla pracowników opery. Wsparcie ze strony województwa pozwoli na zwiększenie ich wynagrodzeń.

(-)
Życie Bytomskie
15 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia