Nadzwyczajny teatr w wykonaniu Krystiana Lupy i jego aktorów

69. Festival d'Avignon

W Awinionie ma właśnie miejsce wielkie wydarzenie 69. edycji festiwalu. To mistrzowska i odważna adaptacja powieści Austriaka Thomasa Bernharda pt. Wycinka. Wyjątkowe przeniesienie powieści na scenę, pełne inwencji i zarazem wierne, jak zawsze mistrzowskie pokierowanie grą aktorów i sami aktorzy, zapierający dech w piersiach.

Opowieść wysnuta z myśli jednej postaci, Thomasa, włożonych w usta grupy przyjaciół i znajomych z artystycznych i intelektualnych kręgów Wiednia. Fascynujące i bulwersujące wrażenie wzmagają projekcje wideo.

Pierwsza część, w oczekiwaniu na „wielkiego aktora" za szklaną przegrodą.
Piszemy krótko, wrócimy jeszcze do tej sztuki w poniedziałkowym „Le Figaro". Ale przedstawień jest tylko pięć, a Wycinkę Holzfällen absolutnie trzeba zobaczyć. I niech nie zniechęcą Was ani długość sztuki (4,5 godziny, z antraktem), ani język polski (napisy są doskonałe). Zbyt rzadko ma się do czynienia z teatrem tak mocnym, tak głębokim i zarazem tak radosnym.

Lupa to ostatni mistrz swojego pokolenia, młody siedemdziesięcioparolatek. Mistrz, który sygnuje adaptację, dodatkowe teksty, scenografię, oświetlenie i reżyserię.

Zgłębia i rozwija, na samym początku nadaje rozrywającą obecność Joanie, która właśnie popełniła samobójstwo. Adaptacja urzeka inteligencją i prawdziwością, tak jak i gra trzynastu aktorów, w tym Piotra Skiby w roli Thomasa. Tutaj zidentyfikowanego wprost jako Thomas Bernhard!

Wymieńmy nazwiska i oddajmy cześć także pozostałym aktorom: Bożenie Baranowskiej, Krzesisławie Dubielównie, Janowi Fryczowi – aktorowi mówiącemu o „wycince", Annie Ilczuk, Michałowi Opalińskiemu, Marcinowi Pempusowi, Halinie Rasiakównie, Adamowi Szczyszczajowi, Andrzejowi Szeremecie, Ewie Skibińskiej, Marii Ziębie, Wojciechowi Ziemiańskiemu.

Biegnijcie! Biegnijcie rezerwować bilety!

Armelle Héliot
Figaro Blog
24 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia