Nagroda dla Andrzeja Seweryna

30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa Camerimage w Toruniu

Andrzej Seweryn otrzyma Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Sztuce Aktorskiej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w Toruniu. Wyróżnienie zostanie wręczone w sobotę podczas ceremonii zakończenia imprezy.

"Festiwal Energa Camerimage jest nade wszystko świętem twórców, którzy stoją raczej za niż przed kamerą i nie skupiają przeważnie na sobie świateł reflektorów; celebracją ich wysiłków w zamienianiu kina, medium powstałego w celach stricte rozrywkowych, w dziedzinę sztuki. Nie zmienia to faktu, że Energa Camerimage docenia również od lat wybitnych aktorów" - podkreślają organizatorzy imprezy.

Zwracają uwagę, że wybitni aktorzy swoim rzemiosłem wspierają tych twórców, ale też "nierzadko angażują się na dziesiątki różnych sposobów w promowanie sztuki wizualnej oraz niezmierzonej mocy kina".

W trakcie swego istnienia Festiwal nagrodził wielu wybitnych aktorów, m.in.: Gary'ego Oldmana, Charlize Theron, Gustawa Holoubka, Ralpha Fiennesa, Willema Dafoe, Jana Machulskiego, Irene Jacob, Viggo Mortensena, Jerzego Stuhra, Julię Ormond, Johna Malkovicha, Liama Neesona, Alana Rickmana, Kennetha Branagha, Edwarda Nortona, Haley Bennett, Danny'ego DeVita, Richarda Gere'a.

Andrzej Seweryn gra w kinie, teatrze i telewizji od lat 60. zeszłego wieku, a na swoim koncie ma dziesiątki wybitnych i pamiętnych ról. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że Seweryn od "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy po "Ostatnią rodzinę" Jana Matuszyńskiego, od "Nocy i dni" Jerzego Antczaka po "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego, wielokrotnie udowodnił, że ani nie ma postaci, której by nie potrafił zagrać, ani gatunku, w którym by nie umiał się odnaleźć.

Aktor znany jest ze znakomitych kreacji w wielu filmach, jak superprodukcje "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy i "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, seriale "Ekipa, "Rojst" i "Król", bardziej kameralne i niezależne - "Prymas. Trzy lata z tysiąca" Teresy Kotlarczyk czy obrazy kina moralnego niepokoju - "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy. Seweryn współpracował z takimi filmowcami, jak Steven Spielberg ("Lista Schindlera"), Agnieszka Holland ("Całkowite zaćmienie"), Peter Greenaway ("Nightwatching").

Podczas tegorocznego festiwalu Energa Camerimage, w konkursie głównym prezentowany jest film "Liczba dokonała" Jerzego Zanussiego, w którym gra m.in. Seweryn.

30. Festiwal Energa Camerimage odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Jednym z patronów medialnych imprezy jest Polska Agencja Prasowa.

Jerzy Rausz
Kurier PAP
17 listopada 2022
Portrety
Andrzej Seweryn
Wątki
FILM

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...