Nagroda dla Jarzyny

"Między nami dobrze jest" - reż: Grzegorz Jarzyna - TR Warszawa

Spektakl "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny, powstały w TR Warszawa na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej, zdobył zespołową nagrodę - 20 tys. zł - dla najlepszego przedstawienia Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ogłoszenie zwycięzców XVI edycji konkursu odbyło się w poniedziałek w ministerstwie kultury

Autorka sztuki "Między nami dobrze jest" Dorota Masłowska otrzymała indywidualną nagrodę za tekst (10 tys. zł). Adam Woronowicz, który w spektaklu wcielił się w rolę Mężczyzny, został uhonorowany indywidualną nagrodą za rolę męską (8 tys. zł.).

Sandra Korzeniak otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską (8 tys. zł.). Aktorka zagrała Marylin w przedstawieniu "Persona. Marylin" Krystiana Lupy, zrealizowanym w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

Indywidualną nagrodą specjalną, w wysokości 10 tys. zł, nagrodzono Krystiana Lupę, za autorskie przedstawienie "Persona. Marylin". Wyróżnieniem uhonorowano autora muzyki do spektaklu Lupy - Pawła Szymańskiego (5 tys. zł).

Zarząd sekcji teatrów dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich przyznał Nagrodę im. Jana Świderskiego (3 tys. zł) dla Piotra Domalewskiego; aktor wcielił się w rolę Syna w przedstawieniu "Pieszo" Sławomira Mrożka w reż. Anny Augustynowicz (Teatr Wybrzeże w Gdańsku).

W konkursie przyznano również zespołowe i indywidualne wyróżnienia.

Gratulując zwycięzcom konkursu, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę na - jak powiedział - "dość radykalną zmianę, jaka nastąpiła w obszarze inwestowania w polski teatr".

"Bardzo się cieszę, że wybudowano Teatr Szekspirowski w Gdańsku, że odbudowywany jest Teatr Stary w Lublinie, (...) że w Warszawie rozpoczęto inwestycję związaną z Teatrem Rozmaitości (...). Dwa przyszłe lata będą okresem otwierania nowych scen" - mówił Zdrojewski.

Konkurs realizowany był do tej pory przez resort kultury we współpracy z Teatrem Narodowym i Związkiem Artystów Scen Polskich. Jak poinformował w poniedziałek Zenon Butkiewicz z MKiDN, miejsce Teatru Narodowego w kolejnej edycji konkursu zajmie Instytut Teatralny. "To zmiana techniczna; idea konkursu pozostaje ta sama" - mówił.

"Mam pełną świadomość wagi tego konkursu dla polskiej kultury teatralnej - był on jednym z najważniejszych czynników reanimacji i odrodzenia się polskiej dramaturgii współczesnej. Przejmujemy ten konkurs z pamięcią i wdzięcznością dla (...) wielkiego reżysera i wizjonera teatru Kazimierza Dejmka, który konkurs wymyślił" - mówił dyrektor Instytutu Teatralnego Maciej Nowak.

(-)
Polska
1 lipca 2010
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Grzegorz Jarzyna

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...