Nagroda dla najlepszego polskiego filmu

Teatr Narodowy w Warszawie

Dramat "Róża" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zdobył Polską Nagrodę Filmową Orła 2012 w kategorii najlepszy film. Statuetki, przyznane przez Polską Akademię Filmową, wręczono w poniedziałek podczas gali w Teatrze Narodowym w Warszawie.

To nie była jedyna nagroda dla Smarzowskiego tego wieczoru. Twórca "Róży" triumfował jeszcze w kategorii najlepszy polski reżyser, pokonując Holland za "W ciemności" i Komasę za "Salę samobójców".

Nagrody dla najlepszych aktorów pierwszoplanowych przyznano Agacie Kuleszy za rolę w "Róży" oraz Robertowi Więckiewiczowi za kreację w filmie "W ciemności".

Podczas poniedziałkowej ceremonii w Teatrze Narodowym nagrody przyznano też m.in. w kategoriach najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, scenariusz, zdjęcia, muzyka, scenografia, kostiumy oraz odkrycie roku.

Orła 2012 za rolę drugoplanową zdobył Jacek Braciak za kreację w "Róży". W kategorii żeńskiej statuetkę otrzymała Kinga Preis, doceniona przez akademię za kreację w filmie "W ciemności".

Tytuły "Róży" i "W ciemności" padały zresztą tego wieczoru kilkakrotnie. Ten pierwszy otrzymał nagrodę za scenariusz (Michał Szczerbic), drugi za najlepsze zdjęcia (Jolanta Dylewska). Autorem najlepszej muzyki okazał się z kolei Michał Lorenc, który skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Orła 2012 w kategorii najlepsza scenografia zdobyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński ("Młyn i krzyż"), a w kategorii kostiumy triumfowała Dorota Roqueplo ("Młyn i krzyż").

W kategorii odkrycie roku, w której o nagrodę walczyło trzech reżyserów, statuetkę zdobył Jan Komasa za "Salę samobójców". Komasa pokonał w tej kategorii: Adriana Panka ("Daas") oraz Leszka Dawida ("Ki").

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są corocznie od 1999 roku. Tegoroczna gala wręczenia Orłów była 14. w historii tych nagród. Prezydentem Polskiej Akademii Filmowej, w skład której wchodzi ponad 500 osób, od 2008 r. jest Agnieszka Holland.

(-)
PAP
21 marca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...