Nagroda Silesia dla teatru i wydawcy

Nagroda Kulturalna Silesia dla Teatru Jacka Głomba

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia zostali w środę wyróżnieni legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej oraz wrocławski wydawca Antoni Jan Wójtowicz.

Wręczono ją podczas sesji sejmiku województwa.

Legnicki teatr został nagrodzony za projekt "Teatr, którego sceną jest miasto", polegający na ożywieniu i odkrywaniu za pomocą działań artystycznych zrujnowanych lub zapomnianych miejsc w Legnicy. W ramach zakończonego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Miasto" twórcy z różnych krajów przygotowywali premierowe przedstawienia w Legnicy. Przywracali w ten sposób mieszkańcom pamięć o historii miasta, grając w nieczynnej fabryce fortepianów czy dawnym klubie oficerskim. Odkrywanie lokalnej historii połączone jest z rewitalizacją zniszczonych miejsc.

Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru, odbierając 100 tys. złotych nagrody, stwierdził, że pieniądze przydadzą mu się do rozliczenia zakończonego właśnie Festiwalu "Miasto".

Drugi nagrodzony to Antoni Jan Wójtowicz, twórca najpierw podziemnego, a dziś legalnego wrocławskiego Wydawnictwa Profil. Wydawca dostał 20 tys. zł.

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia przyznano po raz drugi. Rok temu laureatami byli Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i Andrzej Saj - krytyk sztuki, redaktor naczelny czasopisma artystycznego "Format". Nagrody w wysokości 20 tys. zł dla osoby fizycznej i do 100 tys. zł dla instytucji przyznaje kapituła, w której skład wchodzą m.in. przewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę i przewodniczący sejmikowej komisji kultury, nauki i edukacji.

akol
Gazeta Wyborcza Wrocław
24 września 2009
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia