! Nagroda "Teatru" dla Grzegorza Wiśniewskiego

Nagroda im. Konrada Swinarskiego za "Zmierzch Bogów"

Miło nam Państwa poinformować, że prestiżowa Nagroda im. Konrada Swinarskiego trafiła do Grzegorza Wiśniewskiego, za reżyserię "Zmierzchu Bogów" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku

Nagroda im. Swinarskiego dla reżysera „Zmierzchu Bogów”

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 27 września w Klubokawiarni Chłodna 25 w Warszawie.

Warto podkreślić, że to nie pierwsze wyróżnienie dla spektaklu Teatru Wybrzeże.

W marcu tego roku Dorota Kolak (Sophie von Essenbeck) otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą, a Barbara Hanicka nagrodę za scenografię w Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej.

W tym samym miesiącu spektakl otrzymał Nagrodę Honorową Marszałka Województwa Pomorskiego i został uznany za najlepszy trójmiejski Spektakl Roku.

Nagroda im. Konrada Swinarskiego przyznawana jest przez redakcję miesięcznika Teatr od 1976 roku. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Jerzy Grotowski, Jan Klata, Grzegorz Jarzyna.

W tegorocznym jury konkursu zasiadali: Jacek Kopciński, Wojciech Majcherek, Bartłomiej Miernik, Tadeusz Nyczek, Kalina Zalewska, Monika Żółkoś.

Grzegorz Wiśniewski - Absolwent Reżyserii i Dramatu PWST w Krakowie. Pracował w Teatrze STU (PREZYDENTKI Schwaba,BABINIEC Czechowa) i w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie (PŁATONOW Czechowa, ZDARZENIA NA BRYGU BANDURY Gombrowicza), w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (SŁODKI PTAK MŁODOŚCI Williamsa, ZMIERZCH BOGÓW Viscontiego, JAN GABRIEL BORKMAN Ibsena, MATKA Witkacego, MEWA Czechowa, PRZED ODEJŚCIEM W STAN SPOCZYNKU Bernharda), w Teatrze Powszechnym w Warszawie (BIAŁE MAŁŻEŃSTWO Różewicza, LETNICY Gorkiego, PREZYDENTKI Schwaba, KSZTAŁT RZECZY LaBute), w Teatrze Polskim we Wrocławiu (JAN GABRIEL BORKMAN Ibsena), w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (RZEŹNIA Mrożka), w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (PLASTELINA Sigariewa), w Teatrze im. Wilama Chorzycy w Toruniu (MARIA STUART Schillera), w Teatrze Jaracza w Łodzi (ZAGŁADA LUDU ALBO MOJA WĄTROBA JEST BEZ SENZU Schwaba, BRZYDAL Mayenburga).

Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Grzegorz Kwiatkowski
Materiały Teatru
30 sierpnia 2010
Prasa
TEATR

Książka tygodnia

Trailer tygodnia