Nagroda za całokształt dla Grzegorza Jarzyny

Festivalul Comediei Româneşti în Bucureşti

Pokaz „Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny na zamknięcie 15. Festiwalu Komedii – festCO i nagroda specjalna za całokształt dorobku artystycznego dla Grzegorza Jarzyny.

W niedzielę, 27 maja 2018 roku na scenie Teatru Komedia pokazany zostanie spektakl TR Warszawa "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Spektakl zakończy 15. edycję Festiwalu Komedii – festCO. Tego samego wieczoru na uroczystej gali festiwalu Grzegorz Jarzyna zostanie uhonorowany nagrodą specjalną za całokształt dorobku artystycznego.

Rumuński Festiwal Komedii – festCO został założony w 2003 roku przez aktora George'a Mihăiţă, dyrektora Teatr Komedia w Bukareszcie w celu promowania rumuńskiego teatru. W 2017 roku FestCO w programie znalazły się spektakle z Chin i Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu zyskał status międzynarodowego festiwalu teatralnego.

Tegoroczny program festiwalu składa się z dziesięciu najlepszych rumuńskich przedstawień teatralnych. Po niedzielnym wydarzeniu specjalnym festiwalu – pokazie „Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny na uroczystej gali (The Romanian Comedy Gala) wręczone zostaną nagrody dla najlepszego wykonawcy, reżysera/reżyserki, aktorów lub scenografa/scenografki, a Grzegorz Jarzyna otrzyma nagrodę specjalną za całokształt dorobku artystycznego. Wśród wydarzeń towarzyszących i obecności TR Warszawa na festiwalu znajdzie się m. in. czytanie performatywne sztuki Doroty Masłowskiej ("Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku") i warsztaty aktorskie prowadzone przez Grzegorza Jarzynę. Partnerem produkcyjnym polskiego programu na festiwalu FestCO jest Instytut Adama Mickiewicza (w ramach międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021).

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.festco.ro

Dedykowany pamięci Danuty Szaflarskiej (1915-2017) spektakl „Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej miał swoją prapremierę w marcu 2009 roku w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz. Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz i jest jednym z największych przebojów TR Warszawa – oblegany przez widzów, chwalony przez krytykę i wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Przedstawienie „Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny oparte jest na sztuce Doroty Masłowskiej, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE. To śmieszny i poruszający portret podzielonego polskiego społeczeństwa, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje współczesną Polskę, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości.

W premierowej wersji spektaklu rolę Osowiałej Staruszki grała legendarna aktorka Danuta Szaflarska, członkini zespołu TR Warszawa, zmarła w 2017 roku. Była jedną z najdłużej aktywnych na scenie artystek teatru, występowała w „Między nami dobrze jest" jeszcze w wieku 101 lat. W nowej wersji przedstawienia, którego premiera odbyła się 15 marca 2018 roku w TR Warszawa/ATM Studio, Danutę Szaflarską zastąpił Lech Łotocki, wybitny aktor, występujący w TR Warszawa od początku istnienia tego zespołu.

Przedstawienie „Między nami dobrze jest" było wielokrotnie nagradzane, m.in. Nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla Grzegorza Jarzyny przyznaną przez miesięcznik „Teatr" dla najlepszego reżysera w sezonie 2008/2009, Nagrodą Główną IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Grzegorza Jarzyny, nagrodami aktorskimi IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Aleksandry Popławskiej i Danuty Szaflarskiej, Grand Prix - Nagrodą Publiczności IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, medalem im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Doroty Masłowskiej, Grand Prix dla najlepszego spektaklu na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia", Grand Prix 46. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt" w Szczecinie.

 

Kaja Stępkowska
Materiał Teatru
21 maja 2018
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Grzegorz Jarzyna

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...