Nagroda za "Dzieło życia" dla Andrzeja Łapickiego

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida za całokształt

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida za całokształt twórczości została w tym roku przyznana zmarłemu w lipcu aktorowi Andrzejowi Łapickiemu. Nazwiska laureatów nagrody w pozostałych kategoriach poznamy w środę.

Nagroda im. Cypriana Norwida przyznawane są od 2001 roku przez samorząd województwa mazowieckiego artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. W tym roku nagrodę "Dzieło życia" za całokształt twórczości kapituła przyznała Andrzejowi Łapickiemu, który zmarł w lipcu tego roku, nie doczekawszy momentu wręczenia nagrody. Statuetka Norwidowska "Dzieło życia" przekazana zostanie na ręce żony Kamili Łapickiej oraz córki Zuzanny Łapickiej-Olbrychskiej. 

Nazwiska laureatów Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w pozostałych kategoriach zostaną ogłoszone w środę 26 września podczas gali na warszawskim Zamku Królewskim. 

W kategorii "literatura" nominowano: Eugeniusza Kabatca za książkę "Ostatnie Wzgórze Florencji. Opowieść o Stanisławie Brzozowskim", Piotra Mueldnera-Nieckowskiego za książkę poetycką "Park" oraz Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom poetycki "Imię i znamię". Wśród nominowanych w kategorii muzyka znaleźli się: Łukasz Borowicz za nagrania płytowe muzyki polskiej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej, Janusz Marynowski za Festiwal Szalone Dni Muzyki "Les Titans" w Teatrze Wielkim Operze-Narodowej w Warszawie oraz Janusz Olejniczak za płytę z recitalem Chopinowskim "Chopin. Mazurki, Walce, Nokturny, Polonezy, Ballada g-moll op. 23".

W dziedzinie sztuk plastycznych nominowano: Mirosława Bałkę za projekcje video "Fragment" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Janusza Lewandowskiego za wystawę malarską w Nowym Domu Sztuki w Radziejowicach i Mieczysława Wasilewskiego za wystawę "Mieczysław Wasilewski - Plakaty" w Cafe Relaks w Warszawie. Do nagrody Norwidowskiej w kategorii teatr wytypowano Ewę Dałkowską nominowaną za rolę Goneryli i Juli w spektaklu "Opowieści afrykańskie według Szekspira", wystawionym przez Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie, Jana Englerta za reżyserię dramatu "Udręka życia", którą można obejrzeć w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Jarosława Gajewskiego za rolę Malvolia w spektaklu "Wieczór Trzech Króli" w inscenizacji Dana Jemmetta, graną w Teatrze Polskim w Warszawie. 

Celem przyznawania nagród im. Cypriana Kamila Norwida przez samorząd województwa mazowieckiego jest przede wszystkim promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu. Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymują po 20 tys. zł, a laureat nagrody za "Dzieło życia" - 25 tys. zł. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody, przyznawanej od 2001 roku, są: Danuta Szaflarska, Antoni Wit, Erwin Axer, Jan Ekier, Tadeusz Konwicki, Andrzej Sadowski.

(-)
PAP
26 września 2012
Portrety
Andrzej Łapicki

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia