Nagrody Festiwalu Debiutantów

1. Festiwal Debiutantów Pierwszy Kontakt

Magdalena Miklasz, reżyser spektaklu "Przemiana", przygotowanego w krakowskim Narodowym Starym Teatrze otrzymała główną nagrodę przeglądu Pierwszy Kontakt zakończonego w Toruniu. W pierwszej edycji imprezy wzięło udział 12 polskich scen teatralnych

Nagrodzona 10 tys. zł "Przemiana", na podstawie prozy Franza Kafki, była debiutem reżyserskim Magdaleny Miklasz. Za najlepsze debiuty aktorskie uznano występ Julii Sobiesiak, która zagrała w tym spektaklu oraz Radosława Jamroża, występującego w "Kozie" warszawskiego Och-teatru. 

W kategorii "Nowe miejsce teatralne" jury nagrodziło spektakl "Szyc" Teatru Barakah z Krakowa. Jurorami byli w tym roku: Anna R. Burzyńska (krytyk teatralny), Piotr Kruszczyński (reżyser) i Krzysztof Globisz (aktor).

Wyróżnienia specjalne organizatora przeglądu - Teatru Horzycy otrzymali reżyserzy: Ana Nowicka ("Szyc") i Maciej Podstawny, autor inscenizacji "Don Kiszota" w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Nagrodą w tej kategorii jest możliwość realizacji w najbliższym sezonie spektakl w Teatrze Horzycy.

Festiwal Debiutów Pierwszy Kontakt odbył się w tym roku po raz pierwszy. Impreza będzie odbywać się co dwa lata, na przemian z organizowanym dotąd corocznie Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Kontakt. O takim cyklu Kontaktu, mającego 20-letnią historię, zdecydowały względy finansowe.

W czasie festiwalu pokazano dziesięć spektakli konkursowych. W wielu z nich młodzi aktorzy debiutowali w przedstawieniach wyreżyserowanych przez znanych reżyserów, a także grali u boku doświadczonych kolegów. Z kolei młodzi reżyserzy współtworzyli widowiska z uznanymi aktorami. Do konkursu zgłoszono zarówno przedstawienia współczesne, jak i sztuki klasyczne, często na nowo odczytane.

Festiwal odbywał się na scenach Teatru im. Wilama Horzycy, Teatru Baj Pomorski i w plenerze. W ramach imprez towarzyszących prezentowano spektakle pozakonkursowe, odbyły się koncerty i spotkania z zespołami teatralnymi oraz koncert.

(-)
PAP
30 maja 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia