Nagrody Ministra Kultury

wręczenie dorocznych nagród w Warszawie

Ewa Demarczyk, Stanisław Barańczak, Anda Rottenberg, Wojciech Smarzowski, Paweł Łysak i Fundacja Legalna Kultura znaleźli się wśród laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury. Nagrody wręczył szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

Ceremonia wręczenia nagród przyznawanych za całokształt działalności, wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechnianie kultury, odbyła się w Warszawie. 

Reżyser i dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Paweł Łysak otrzymał nagrodę w kategorii teatr. Ostatnio Łysak wyreżyserował spektakl pt. "Popiełuszko" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. "Zbudował pan w Bydgoszczy scenę niezwykle uniwersalną pod względem podejmowanych tematów i zagadnień" - uzasadnił Zdrojewski wręczając nagrodę. 

W kategorii film Nagrody Ministra Kultury otrzymali aktorka Agata Kulesza i reżyser Wojciech Smarzowski. Artystów połączył dramat "Róża", wyreżyserowany przez Smarzowskiego, który zdobył Polską Nagrodę Filmową Orła 2012 w kategorii najlepszy film. Kulesza dostała Orła za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. "Wielka pracowitość, konsekwencja, talent. Dziękuję za to w imieniu publiczności" - mówił minister. 

Dziennikarz i muzyk jazzowy Jan "Ptaszyn" Wróblewski został doceniony w kategorii muzyka. Jazzowa kariera "Ptaszyna" Wróblewskiego rozpoczęła na dobre się w 1956 r. na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Muzyk od roku związany jest 1970 z radiową Trójką, wówczas po raz pierwszy wyemitowano jego audycję "Trzy kwadranse jazzu".

Poeta, krytyk, tłumacz Stanisław Barańczak otrzymał nagrodę w kategorii literatura. Barańczak to zasłużony tłumacz literatury angielskiej, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kierownik literacki Teatru Ósmego Dnia (1964-1969), autor m.in. licznych tomików poetyckich i translatorskich. W jego imieniu nagrodę odebrała Krystyna Krynicka z Wydawnictwa A5. "Dziękuję nie tylko za tłumaczenia i nie tylko za poezję, ale też za dociekliwość (...), za profesjonalizm najwyższej próby" - podkreślił Zdrojewski. 

Nagrodę Ministra Kultury w sekcji sztuki wizualne przyznano Andzie Rottenberg. Rottenberg to historyk sztuki, krytyk oraz kurator licznych wystaw, m.in. głośnej ekspozycji obrazującej historię ostatniego tysiąclecia polsko-niemieckiego sąsiedztwa pt. "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce", którą w 2011 roku można było oglądać w berlińskim Martin-Gropius-Bau.

W kategorii twórczość ludowa nagrody przyznano: grupie Kapela za Wsi Warszawa i Fundacji Braci Golec. Kapela za Wsi Warszawa istnieje od 1997 roku; na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej. Fundacja Braci Golec jest organizacją pożytku publicznego. Założona w 2003 roku przez liderów zespołu Golec uOrkiestra - Łukasza Golca i Pawła Golca, ma na celu upowszechnianie dostępu do kultury. Zajmuje się m.in. dokumentacją wiedzy na temat strojów ludowych.

Dziennikarz muzyczny, prezenter radiowej Trójki Marek Niedźwiecki został nagrodzony w sekcji upowszechnianie kultury. Jak uzasadnił Zdrojewski, nagrodę tę przyznał za "ogromny szacunek laureata do słuchaczy, za konsekwencję, znakomity gust i dbałość o język polski". 

Hirek Wrona, także dziennikarz muzyczny programu 3 Polskiego Radia oraz ambasador projektu "Bądź świadomy" został doceniony w kategorii kultura w sieci. Program "Bądź świadomy", ma na celu uświadomienie młodzieży, że ściąganie pirackich nagrań, filmów czy programów komputerowych to kradzież. W tej samej kategorii (kultura w sieci) uhonorowano Fundację Legalna Kultura powstałą głównie w celu realizacji ogólnopolskiej kampanii pod tym samym tytułem - Legalna Kultura. Autorzy akcji namawiają do korzystania z legalnych serwisów oferujących treści kulturalne.

Doroczna Nagroda Ministra za całokształt twórczości została przyznana piosenkarce Ewie Demarczyk. "To artystka światowej klasy. Najwybitniejsza, niezwykle utalentowana" - ocenił szef resortu kultury. Demarczyk nie pojawiła się na gali, Zdrojewski poinformował, że wręczył jej nagrodę osobiście w niedzielę.

Konkurs jest ogłaszany i nadzorowany przez resort kultury. Laureatów rekomenduje Kapituła Dorocznych Nagród Ministra Kultury. Podmiotem realizującym procedurę konkursową jest Narodowe Centrum Kultury.

(-)
PAP
26 września 2012
Portrety
Paweł Łysak

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia