Nagrodzeni w Chinach

"Baśnie cygańskie.Romane paramisia" - reż. I. Dragan - Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"

Kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" otrzymał w poniedziałek dwie nagrody na III Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Złota Magnolia" w Szanghaju. Docenione zostały reżyseria i rozwiązania inscenizacyjne spektaklu "Baśnie cygańskie. Romane paramisia".

Kieleckie przedstawienie Baśnie cygańskie. Romane paramisia zostało wystawione w Szanghaju dwukrotnie. O nagrodach poinformowała PAP Jolanta Świstak, kierownik literacki Teatru Kubuś.
- Nagrodę za reżyserię otrzymała Irena Dragan. Za nowatorskie rozwiązania inscenizacyjne wyróżniony został sam spektakl. Wręczenie nagród, z których bardzo się bardzo cieszymy, odbyło się przed południem czasu polskiego - powiedziała PAP Świstak.

Festiwal Złota Magnolia jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych przeglądów teatrów lalkarskich w Chinach. Kieleckich artystów zaprosił na festiwal dyrektor Szanghajskiego Teatru Lalek, który w tym roku widział przedstawienie Baśnie Cygańskie podczas festiwalu w Serbii i zwrócił uwagę na bogactwo technik teatralnych wykorzystanych w przedstawieniu.

Teatr Kubuś był jedynym polskim zespołem na festiwalu w Szanghaju, na którym prezentowały się także teatry z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Serbii, Francji i cztery z Chin. Nagrody dla Kubusia są powtórzeniem sukcesu sprzed 2 lat. W 2010 roku spektakl Córka Króla Smoka, na podstawie opowiadania Li-Cz'ao-Wei Córka smoka, został wyróżniony w Szanghaju za scenografię - kostiumy, wykonanie lalek i dekoracji - oraz nagrodą specjalną jury.

Udział Kubusia w chińskim festiwalu współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
(PAP)
13 listopada 2012
Portrety
Irena Dragan

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...