Nagrodzona gromkimi brawami

"Antyhona" - reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur - Teatr im. Aleksandra Węgierki

W piątkowy wieczór, 11 kwietnia, spektakl "Antyhona" Teatru im. Aleksandra Węgierki został zaprezentowany w trakcie tegorocznej odsłony Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Festiwalowa publiczność gromkimi brawami nagrodziła przedstawienie, które zostało wystawione na Scenie im. Gustawa Holoubka w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy.

Warszawskie Spotkania Teatralne to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń teatralnych w Polsce. 34. edycja festiwalu odbyła się w dniach 4 - 14 kwietnia 2014 roku. Widzowie mieli okazję obejrzeć spektakle Jana Klaty, duetu Janiczak-Rubin, Marcina Libera czy Krzysztofa Garbaczewskiego. Obok nich, selekcjoner WST Zdzisław Pietrasik, wytypował do prezentacji spektakl "Antyhona".

"Antyhona" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku to spektakl wyjątkowy. Po raz pierwszy w dziejach polskiego teatru poruszono temat powojennego "prostowania granic" polsko-białoruskich. Przedstawienie opowiada historię klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach, miejscowości położonej na granicy Polski i Białorusi. Dana Łukasińska, autorka scenariusza, w mistrzowskim stylu połączyła antyczną tragedię Sofoklesa z autentycznymi historiami powojennych mieszkańców Podlasia. Spektakl powstał w ramach projektu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

W piątkowy wieczór w roli Antygony zadebiutowała Justyna Godlewska-Kruczkowska. Obok aktorów Teatru Dramatycznego na scenie można było podziwiać m.in. białoruskiego aktora Alesia Malčana, odtwórcę jednej z głównych ról w głośnym filmie "Żywie Biełaruś!" oraz Grzegorza Falkowskiego z warszawskiego Teatru Powszechnego. Artystom towarzyszył także kilkudziesięcioosobowy chór. Obok profesjonalistów z gdańskiego Chóru Kameralnego "441 Hz", wystąpili także mieszkańcy Białegostoku.

Przedstawienie zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez publiczność. Widzowie tłumnie zgromadzili się w Cafe Kulturalna, aby spotkać się z aktorami oraz twórczyniami spektaklu: reżyserką Agnieszka Korytkowską-Mazur oraz autorką scenariusza - Daną Łukasińską.

W trakcie rozmowy dopytywali m.in. o szczegóły powstania spektaklu, powojenną historię której, dotyka oraz plany ponownego zaprezentowania "Antyhony" w Krynkach. Spotkanie poprowadziła Kalina Zalewska - zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr".

(-)
Materiał Teatru
15 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...