Najbardziej wyczekiwana premiera końca sezonu

"Pieszo" - reżyseria: Anna Augustynowicz - Teatr Wybrzeże

"Pieszo" Sławomira Mrożka w reżyserii Anny Augustynowicz to jedna z najbardziej oczekiwanych premier końca sezonu. W piątek, 5 czerwca zobaczymy ją na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

- Mrożek pyta o przestrzeń, którą dziedziczymy „wchodząc w ojcowskie buty”. – mówi Anna Augustynowicz - O mentalność rozpiętą między Wschodem a Zachodem. O społeczeństwo skazane na przeszłość i wygnane w przyszłość. O bohatera dramatu pozbawionego czasu teraźniejszego. Pieszo pyta o porządek świata. 

"Anty-Popiół i diament", nazwano ten dramat blisko 30 lat temu. Opublikowana przez Mrożka w 1980 roku sztuka, opisuje w realistyczny, wręcz okrutny, dosadny sposób przełomowy moment w dziejach Polski - ostatnie chwile II wojny światowej i pierwsze dni w nowej, komunistycznej rzeczywistości. Jej bohaterowie idą – dosłownie, za posuwającym się frontem i w przenośni, za „parowozem” historii; zderzają się z nową, tuż powojenną rzeczywistością.
O "Pieszo" pisano: - To dramat o wyraźnym zacięciu realistycznym, w którym po pierwsze dał Mrożek fascynująco czystą syntezę „korzeni” naszej współczesności, po drugie zaś dla swoich fascynacji perypetiami idei dwudziestowiecznych, znalazł formułę dramatyczną niezwykle nośną myślowo. 
Dziś, w dwadzieścia lat po pierwszych wolnych wyborach, przypomnienie tej ważnej w dziejach polskiej dramaturgii pozycji jako metafory zmagania się z losem i wielką historyczną manipulacją, pozwala spojrzeć na nią na nowo, dokonać jej reinterpretacji. Próba ta wydaje się być ważna właśnie tu, w Gdańsku; tym bardziej, że zadania tego podejmuje się jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek, Anna Augustynowicz.

Gdańska premiera Pieszo wpisuje się niezwykle aktualnie w zbliżające się obchody 20. Rocznicy Upadku Komunizmu i Odzyskania Wolności w Europie Środkowej.
(mb)

(-)
Materiały Teatru
28 maja 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia