Najbliższe miesiące w Białostockim Teatrze Lalek

ambitne plany dyrektora Jacka Malinowskiego

Bardzo zależy mi na tym, by utrzymać teatr na jak najwyższym poziomie artystycznym - mówi Jacek Malinowski, nowy dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Będę kładł duży nacisk na rozwój zespołu aktorskiego, w którym drzemie ogromny potencjał i może dostarczyć nam niezwykłych emocji w spektaklach.

Nowy sezon artystyczny w BTL rozpoczyna się w ten weekend (8-9 września). Wówczas w siedzibie najmłodsi będą mogli obejrzeć "Misiaczka", a starsi "Czarne ptaki Białegostoku". 

Do listopada trwa gruntowny remont dużej sceny, dlatego sztuka "Jest królik na księżycu" zostanie przeniesiona na scenę Akademii Teatralnej. Tu 9 września rozpoczyna się akcja "7 x dramat", do której włącza się niezależna grupa teatralna Coincidentia. Przez cały tydzień aktorzy będą czytać teksty współczesnej dramaturgii i literatury. Na pierwszym spotkaniu obecny będzie Michał Walczak - jeden z najbardziej znanych dramaturgów młodego pokolenia. Później publiczność pozna twórczość m.in. Marii Wojtyszko, Jarosława Jakubowskiego. W planach jest też stworzenie spektaklu na podstawie jednego z prezentowanych tekstów.

W najbliższych miesiącach BTL zaprezentuje pięć nowości scenicznych m.in. sztuka na podstawie literatury fantasy. Jako pierwsza w repertuarze pojawi się "Pieśń o cieniu" Urszuli Kijek, "Pięcioksiąg Izaaka" w reżyserii Wojciecha Kobrzyńskiego i "Bazyliszek" Petra Nosalka. Na scenę BTL wróci ceniony reżyser i aktor Paweł Aigner, który przygotuje przedstawienie-western. W grudniu do Białegostoku z projektem edukacyjnym przyjedzie warszawski Instytut Teatralny. W ramach "Teatralnego placu zabaw" dzieci obejrzą ciekawe przestawienia i wezmą udział w warsztatach. Następnie instytut będzie podróżować po regionie i wystawiać się w nieteatralnych przestrzeniach.

- Planuję także otworzyć teatr na miasto - zapowiada nowy dyrektor. - Chciałbym współpracować z innymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.

U lalkarzy realizowane będą nie tylko teatralne projekty. Tu na jeden dzień zagości Festiwal Literacki "Zebrane", na przełomie września i października odbędzie się promocja drugiego numeru białostockiego pisma "Kartki".

 Nowy dyrektor otwiera także drzwi teatru dla młodych debiutujących artystów. Na tzw. scenie debiutów organizowane będą wykłady, czytania sztuk dramaturgicznych, wystawy nawet koncerty twórców rozpoczynający swoją karierę.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
6 września 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...