Najciekawsze spektakle z uczelni nieartystycznych

4. Festiwal Teatrów Studenckich START

Festiwal Teatrów Studenckich START to ogólnopolski, konkursowy przegląd najciekawszych i najwartościowszych spektakli teatralnych prezentowanych przez studenckie zespoły z uczelni nieartystycznych. Wydarzenie ma charakter niekomercyjny, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych oraz Koło Naukowe „Teatr i Polityka" z Uniwersytetu Warszawskiego.

Festiwal Teatrów Studenckich START to ogólnopolski, konkursowy przegląd najciekawszych i najwartościowszych spektakli teatralnych prezentowanych przez studenckie zespoły z uczelni nieartystycznych. Wydarzenie ma charakter niekomercyjny, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych oraz Koło Naukowe „Teatr i Polityka" z Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt jest unikatowym w skali kraju przedsięwzięciem, którego celem jest promocja studenckiej działalności w sferze kultury i sztuki poprzez stworzenie młodym artystom z uczelni nieartystycznych przestrzeni, w której mogliby oni prezentować swoje dokonania teatralne i muzyczne. Dotychczas nie funkcjonowało na terenie Polski pole do prezentacji teatrów działających na największych uczelniach w Polsce, przez co kultura studencka, będąca jednym z najciekawszych zjawisk sztuki, pozbawiona była szansy na dotarcie do szerokiej publiczności.

Dotychczas odbyły się trzy edycje Festiwalu, wszystkie na terenie Warszawy (dzielnice Żoliborz, Śródmieście, Praga-Północ). Projekt na przestrzeli lat ewoluował z lokalnego, przypisanego Warszawie przedsięwzięcia, do rangi ogólnopolskiego wydarzenia. Zainteresowane są nim studenckie grupy teatralne z terenu całego kraju. W wydarzeniu uczestniczyli dotychczas studenci z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Szczecina, Gliwic oraz Łodzi. Wśród partnerów wydarzenia wymienić można m.in. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Prochownię Żoliborz czy Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

IV Festiwal odbędzie w terminie 9-12 marca 2017 roku. W programie wydarzenia znalazło się osiem studenckich spektakli konkursowych, spektakl mistrzowski oraz cztery występy muzyczne. Festiwal odbędzie się na ternie czterech warszawskich przestrzeni – Teatru SOHO, Teatru Academia, Klubokawiarni Chmury oraz w Składzie Butelek.

(-)
Materiał organizatora
10 stycznia 2017

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...