Najdłuższe święto teatru dla dzieci w Warszawie

50 wyjątkowych przedstawień 8 zagranicznych gości

Jesienny przegląd wyjątkowych spektakli ze świata w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART startuje we wrześniu w Starej Prochowni na Starym Mieście. Zobaczymy 50 wyjątkowych przedstawień 8 zagranicznych gości. Będą to spotkania z bardzo różnymi formami teatru, które łączy przepiękna umiejętność nawiązania dialogu z NAJmłodszym odbiorcą.


Aby dotrzeć do jak najszerszego grona rodzin z dziećmi, które poszukują ciekawej oferty teatralnej, wszystkie wydarzenia festiwalowe zaplanowano na cztery miesiące (od września do grudnia 2019). Każdy tytuł, który znalazł się w tegorocznym programie TAKE PART IN ART, zaprezentowany zostanie dwa lub trzy razy w miesiącu. To w większości historie opowiedziane bez słów – wymalowane emocjami za pomocą ruchu, muzyki granej na żywo, światła i cienia, gestów i obrazów - mądre, niebanalne i niezwykle inspirujące. Kto wystąpi na festiwalu w tym roku? We wrześniu po raz pierwszy zobaczymy na naszej scenie propozycję teatru Echo Echo Dance z Irlandii. Ich interaktywny spektakl taneczny THE BOX, pełen humoru i śmiesznych zwrotów akcji, pokaże w jaki sposób można kreatywnie wykorzystać różnorodne materiały do pakowania. Drugi tytuł września - MA TACHE z Belgii, to propozycja dla nieco starszych widzów w wieku 4-6 lat. Zaprasza do wizualnej podróży ze światłem i cieniem i pokazuje jak wielką moc ma siła dziecięcej wyobraźni.

W październiku scena festiwalowa będzie należała do najnajmłodszych. A to za sprawą interaktywnego performensu taneczno-muzycznego BB, w którym dzieci będą mogły aktywnie uczestniczyć. Holenderski kolektyw Wonderland założony przez Makiko Ito, wyspecjalizował się w przedstawieniach improwizowanych - artyści umiejętnie wydobywają potencjał twórczy najmłodszych nawiązując z nimi wyjątkowy dialog. Podobnie będzie w przypadku drugiej propozycji październikowej pt. MAMMOET - jednak tu maluszki, już nawet 4-miesięczne, znajdą się w specjalnie zaprojektowanej instalacji. Występująca po raz drugi na naszej scenie grupa artystów teatru Klenkennest z Belgii zaprosi ich do błogiego odpoczynku, patrzenia i sensorycznej zabawy w kinetycznej konstrukcji wypełnionej dźwiękiem, rytmem i materiałami dotykowymi. Podczas pierwszej edycji festiwalu TAKE PART IN ART ogromne wrażenie na widzach zrobiły spektakle H2O i WOODPECKER niemieckiego teatru Helios. Mamy zatem dobrą wiadomość dla miłośników tego rodzaju przedstawień - w listopadzie będzie można zobaczyć ich najnowszą produkcję pt. CIRCLES. To refleksja nad wielkimi pytaniami, w której uczestniczy 60 widzów, dwóch artystów, kamień, wiadro piasku, 60 lalek i muzyka. Z Holandii przyjedzie natomiast grupa muzyków grająca na niezwykle pięknie brzmiących instrumentach. Podczas koncertu ZWIER, który bez wątpienia poruszy zarówno dzieci, jak i dorosłych w sposób estetyczny i emocjonalny, usłyszymy min. fagot, flet piccolo, obój, klarnet, czy waltornię.

Pora na lądowanie w grudniu i tu zapraszamy na spotkanie z artystyczną wizją Jasmin Hasler o tytule LANDING. Spektakl LANDING jest właśnie o... lądowaniu. Przybyciu na ziemię. I o byciu na ziemi. Jest to utwór muzyczny dla wszystkich zmysłów, dla każdego, kto kiedykolwiek coś upuścił ze zdziwieniem. Niezwykle sensorycznym i poruszającym nasze zmysły będzie również ostatni spektakl festiwalu pt. WIND - wielokrotnie zapraszana na festiwale na całym świecie duńska propozycja teatru Madam Bach. Misternie wykonana i zaprojektowana konstrukcja z tysiącem detali, które zostaną wprawione w ruch w trakcie spektaklu, pozwolą odkryć nam wszystkie subtelności żywiołu jakim jest wiatr.

Zabierajmy dzieci do teatru. Doświadczajmy razem z nimi piękna. Nauczmy prawdziwego człowieczeństwa - to kapitał, z którym pofruną w świat, i którego nikt, nigdy im nie odbierze - zachęca Agnieszka Czekierda, Pomysłodawczyni i Dyrektor Artystyczna Festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART
 8 weekendów w terminie 14.09 – 15.12.2018.
 Miejsce: Teatr Stara Prochownia, ul. Boleść 2, Warszawa

Program i szczegółowe informacje na festiwalowej stronie: takepartinart.pl Bilety dostępne w sprzedaży elektronicznej na: takepartinart.pl/pl/kalendarz Cena biletów: 45 zł/os.

O Teatrze Małego Widza

Działający od 2011 roku Teatr Małego Widza (TMW) jest pierwszym, stacjonarnym, repertuarowym teatrem w Polsce, który koncentruje się wyłącznie na realizacji spektakli dla dzieci od 1. roku życia. W ciągu 8 lat przygotowaliśmy 18 premier, zagraliśmy ponad 5300 spektakli, które obejrzało blisko 200 tysięcy widzów. Od początku istnienia TMW współpracujemy z Zespołem Żłobków m. st. Warszawy, który jest dla nas partnerem bardzo szczególnym i wyjątkowym, bo to właśnie w żłobkach powstają wszystkie nasze spektakle, to tam konsultujemy je z dziećmi i pedagogami. W ciągu tygodnia odwiedzają nas dziesiątki maluchów ze żłobków i przedszkoli, które uczestniczą w naszych spektaklach, koncertach, i warsztatach. Współpracujemy również z wieloma organizacjami działającymi na rzecz dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych oraz zagrożonych wykluczeniem.

Fundacja Teatru Małego Widza przy wsparciu finansowym Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy prowadzi trzy duże, długofalowe projekty: NIE WYKLUCZAM, SENSORYCZNY LABIRYNT MUZYCZNY oraz Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART in ART. W 2019 roku otworzyliśmy drugą scenę Teatru Małego Widza na Mariensztacie, która jest poświęcona współfinansowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektowi KOSMOS.

Dominika Lenart
Materiał organizatora
12 września 2019

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia