Najlepsi scenografowie i twórcy kostiumów

3. Festiwal Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie"

Spektakle teatralne, wystawy, spotkania z artystami złożą się na program trzeciej edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie", który odbywać się będzie od stycznia do kwietnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Główną częścią Festiwalu jest konkurs "Złota Kieszeń" - na najlepszą scenografię i kostiumy teatralne. Laureaci otrzymują nagrody pieniężne oraz statuetki złotych kieszeni.

- Kieszeń jest elementem garderoby, ale też z elementem sceny. Wybrane spektakle konkursowe będą prezentowane w Centrum Spotkania Kultur w okresie od stycznia do kwietnia. Wręczenie nagród nastąpi podczas gali finałowej w kwietniu - powiedział dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Piotr Franaszek.

O nagrody "Złotych Kieszeni" w tym roku rywalizować będą twórcy pięciu przedstawień - rekomendowanych przez krytyków teatralnych - powstałych w różnych teatrach, w ostatnim czasie, gdzie szczególną rolę pełni scenografia i kostium.

Festiwal rozpocznie we wtorek 29 stycznia pokaz konkursowego spektaklu "Ausgang" Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w reżyserii Mirka Kaczmarka, który jest również autorem scenografii. Przedstawienie - inspirowane ikonografią komiksu "Maus" amerykańskiego rysownika Arta Spiegelmana, jest - jak określają je twórcy - "alternatywną Biblią", historią ludzkości, "przestrogą przed milczeniem wobec niegodziwości i wezwanie do odpowiedzialności za świat, który tworzymy".

W Lublinie podczas festiwalu w kwietniu zaprezentowane też będą "Bella Figura" Teatru Wybrzeże, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego ze scenografią i kostiumami Mirka Kaczmarka, oraz zapis wideo spektaklu "Uczta" Nowego Teatru w Warszawie, w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego ze scenografią Aleksandry Wasilkowskiej i kostiumami Sławomira Blaszewskiego.

W marcu pokazany zostanie natomiast spektakl pt. "Himalaje" Teatru Śląskiego w Katowicach w reż. Roberta Talarczyka. Autorka scenografii i kostiumów do tego przedstawienia - Katarzyna Borkowska - otrzymała Grand Prix Złota Kieszeń w 2017 r., za scenografię do przedstawienia "Księgi Jakubowe" w reż. Eweliny Marciniak.

Pokazom teatralnym towarzyszyć będą spotkania z ich twórcami.

Gala finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody - "Złote Kieszenie" - dla najlepszych scenografów i twórców kostiumów, odbędzie się 26 kwietnia. Przedstawienia oceniać będzie jury w składzie: prof. Ewa Bloom-Kwiatkowska, prof. Marek Chowaniec, Katarzyna Borkowska, Jacek Cieślak, Anna Wunderlich. Prace jury będzie też wspierał dyrektor artystyczny festiwalu prof. Leszek Mądzik.

W lutym otwarta zostanie wystawa "Dormitorium śladów - Braci Quay", która ma być prezentacją twórczości tych twórców animacji, scenografii teatralnych i operowych, autorów projektów graficznych i ilustracji. Stephen i Timothy Quay, amerykańscy bracia bliźniacy, wyreżyserowali m.in. film pełnometrażowy "Instytut Benjamenta" oraz wiele animowanych filmów krótkometrażowych, w tym adaptację opowiadania Brunona Schulza "Ulica krokodyli".

Na wystawie, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, znajdą się m.in. dioramy, projekty graficzne i scenograficzne, instalacje, kadry z filmów, fragmenty wybranych filmów braci Quay. Na ekspozycji zaprezentowane będą także źródła ich inspiracji filmem, literaturą, muzyką, w tym także polskimi twórcami plakatu, grafiki, kompozytorami, pisarzami. Wystawie towarzyszyć będą m.in. spotkanie z Braćmi Quay, które poprowadzi Grażyna Torbicka, oraz projekcje ich filmów. Będą też pokazywane filmy polskich twórców, które były inspiracją dla Braci Quay.

Podczas festiwalu w marcu planowana jest również wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego oraz spotkanie z artystą.

Festiwal Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie" otrzymał dofinasowanie z Funduszu Promocji Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Renata Chrzanowska
Kurier PAP
28 stycznia 2019

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia