Najlepszy aktor INTERPRACJI 2015

Jerzy Trela odebrał nagrodę XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje"

W piątek 18 grudnia Jerzy Trela odebrał nagrodę przyznaną mu na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" w Katowicach. Przyznana mu została za rolę Króla Leara w spektaklu „Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Piątkowy pokaz spektaklu „Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" był pokazem szczególnym. Wystawiono go po raz pierwszy w tym sezonie, na deskach sceny w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Po inscenizacji, redaktor naczelny Dziennika Teatralnego Ryszard Klimczak przekazał na ręce Jerzego Treli przyznaną mu przez redakcję wortalu Dziennik Teatralny na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" w Katowicach nagrodę specjalną za rolę Króla Leara w spektaklu „Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna" w reżyserii Pawła Miśkiewicza zrealizowanego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Ponieważ laureat nie mógł przybyć na galę INTERPRETACJI, zgodnie ze zwyczajem przyjętym przez redakcję, nagroda została wręczona w siedzibie MOS podzas jednego z przedstawień tej sztuki.

Nagrodą dla Najlepszego Aktora jest dziewiętnastowieczna grafika - drzeworyt sztorcowy G. Roussina z 1897 roku pochodzący w wydanego w Berlinie zbioru "Sztuka nowoczesna w drzeworytach mistrzów według obrazów i rzeźb słynnych mistrzów współczesności" przedstawiający Hamleta i Laertesa na pogrzebie Ofelii.

Gratulacje aktorowi złożył też dyrektor krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Orzechowski.

Trela wykreował powściągliwą, przenikliwą i dojmującą rolę, w której ukazał tragiczne konsekwencje błędu władcy i ojca w roli Leara. Jego Lear to ojciec rozczarowany córkami, ustępujący król, niepogodzony, wewnętrznie rozdarty, wreszcie osamotniony starzec, dla którego nie ma miejsca w jego własnym królestwie.

Jerzy Trela - jeden z najznakomitszych i najbardziej znanych polskich aktorów, urodził się 14 marca 1942 w Leńczach pod Krakowem. W 1969-70 występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie. W latach 1970-2013 był aktorem krakowskiego Starego Teatru, w latach 1998-2000 także aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Wykładowca PWST w Krakowie, w latach 1984-90 rektor tej uczelni. W latach 1985-89 poseł na Sejm, w latach 1986-89 członek Narodowej Rady Kultury i Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa.

Anna Żebrowska
Dziennik Teatralny Katowice
21 grudnia 2015
Portrety
Jerzy Trela

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...