Najlepszy z trzynastu

"Niech żyje wojna!!!" - reż. M. Strzępka - 5. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

Spektakl "Niech żyje wojna!!!" Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki, Teatru im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha zwyciężył w zakończonym w sobotę w Gdyni 5. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port

Nagroda dla twórców przedstawienia wyniosła 50 tys. zł. "Niech żyje wojna!!!" to spektakl inspirowany kultowym serialem zrealizowanym na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego "Czterej pancerni i pies". Nie jest to jednak teatralna adaptacja, ale zupełnie nowy obraz wojny stworzony w opozycji do sielankowego niemal wizerunku wykreowanego w książce i serialu. Autorzy przedstawienia nikogo nie rozliczają, nie chcą też narzucić swojej wersji wydarzeń, próbują się tylko upomnieć o to, co w historii przemilczane, odrzucone, zapomniane i zmanipulowane.

Jak poinformowała Marzena Szymik-Mackiewicz z Działu Literackiego Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni, organizującego R@Port, spektakl "Niech żyje wojna!!!" został także wyróżniony przez akredytowanych na festiwalu dziennikarzy.

Podczas tegorocznego festiwalu R@Port można było obejrzeć 13 spektakli. Po raz pierwszy w historii tej imprezy pojawiły się sztuki polskich autorów w wykonaniu zagranicznych teatrów. Były to: "Wir kommen gut klar mit uns" (Między nami dobrze jest) Doroty Masłowskiej (Bayerisches Staatsschauspiel z Monachium), "Bruno Schulz: Der Messias" (Mesjasz) Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Schauspielhaus Wien) oraz "Rydanija" (Lament) Krzysztofa Bizio (Teatr Praktika w Moskwie).

Spektakle oceniało czteroosobowe jury w składzie: Henryk Baranowski, Przemysław Czapliński, Maciej Nowak i Jacek Sieradzki.

Trwający od niedzieli 21 listopada festiwal R@port poprzedziło rozstrzygnięcie konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, ustanowionej w 2007 r. przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Do tegorocznego finału nagrody zakwalifikowało się pięć sztuk autorstwa młodych dramaturgów. Wygrała sztuka "Ciała obce" Julii Holewińskej.

(-)
PAP
29 listopada 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...