Najnowsza produkcja PMT

"Dynastia" - reż. Sławek Bendrat - Teatr Nowy w Krakowie i The Pink Mama Theater

Najnowszą produkcją Pink Mama Theatre, już szóstą z kolei jest „DYNASTIA“. Zderzają się tutaj dwa światy, całkiem skrajne. Współczesny świat sztuczności i plastiku oraz świat antyczny przepełniony symboliką i mistycyzmem. Inspiracją do sztuki stał się klasyczny tekst Eurypidesa „Bachantki“, amerykański folklor oraz stworzone w wielu miejscach Europy zadaszone akwaparki imitujące plaże, morza, piękne krajobrazy przypominające hollywoodzkie dekoracje filmowe. Połączenie klasycznego patosu z groteskowym, sztucznym światem współczesnych wakacji w mieście staje się pretekstem do rozmowy o uniwersum.

Tradycje ludowe kontynentu północnoamerykańskiego zderzone z tradycjami antycznej Grecji, zauważalne są zarówno w wykorzystanej w spektaklu muzyce oraz kostiumach. Scenografia przypomina studio filmowe lub fotograficzne i nawiązuje do wnętrz jednego z niemieckich akwaparków. Tytułowa „DYNASTIA" to rodzina królewska, króla Teb Penteusa oraz boska, gdyż przynależy do niej również bóg Dionzos. To właśnie konflikt głównych bohaterów, boga Dionizosa- chcącego wprowadzić swój orgiastyczny kult, gdzie panuje szał i groza, i króla Penteusa- racjonalisty, ostatniego sprawiedliwego - doprowadza do tragedii, której nie można było uniknąć, gdyż była ona wolą boga.
W spektaklu występują aktorzy i tancerze pochodzący z różnych zakątków świata. Daje to możliwość dialogu pomiędzy wieloma kulturami i tradycjami.

Spektakl: 3.07.2015, Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12), godz. 19:00

Pink Mama Theatre jest niezależnym teatrem Sławka Bendrata i Dominika Krawieckiego, stworzonym w marcu 2011 roku. Bendrat jest tancerzem - choreografem, Krawiecki aktorem - reżyserem. Ich wspólne poszukiwania queer w teatrze rozpoczęły się pracą nad spektaklem Gier, zrealizowanym w Luzerner Theater w roku 2007. Następnie zrealizowali w Marsylii eksperymentalny 45 minutowy film ,,Id", w którym dużą rolę odgrywał ruch. Kolejne produkcje to Yugoboy.com, zainspirowany twórczością Mariny Abramović oraz solo Bendrata Pinku chirashi. Stworzone dotychczas spektakle pod szyldem Pink Mama Theatre to: Escort (premiera: 2011 ), Afterparty (premiera: 2012), Ariel czyli Swinger's Planets (premiera 2012), Freaks (premiera 2013) . W Polsce zespół występował w Gdańsku (Gdański Festiwal Tańca), Lublinie (Maat Festival), w Krakowie i we Wrocławiu (Wibracje taneczne, Atuty Tańca – w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Scena dla tańca). Zespół wystąpił ze spektaklem "Freaks" podczas finału Polskiej Platformy Tańca w Lublinie w 2014. Przedstawiania grupy pojawiały się już niejednokrotnie w rankingach najlepszych produkcji teatrów tańca w Polsce.
Konsekwentne wcielanie w życie własnych idei doprowadziło twórców Pink Mama Theatre do objęcia w maju 2013 roku rezydencji w Dampfzentrale w Bernie (siedziby teatru w sezonie 2013/2014), będącej jednym z najważniejszych ośrodków tańca w Szwajcarii.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele kilku państw (Polska, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Włochy). Dzięki temu Pink Mama Theatre, staje się platformą pomiędzy wschodnimi i zachodnimi tradycjami teatralnymi Europy. Poszukiwanie własnych korzeni oraz starcie się obu tych kultur rozwija ich język, styl i ekspresję.

Projekt współfinansowany przez Kanton Bern, Stadt Bern

 

(-)
Materiał Teatru
2 lipca 2015

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...