Najnowszy spektakl OPTG

"Oratorium Sybillińskie" - reż. Włodzimierz Staniewski - Teatr "Gardzienice"

24 i 25 maja miały miejsce pierwsze przedpremierowe pokazy „Oratorium Syblillińskiego”, najnowszego dzieła Włodzimierza Staniewskiego. Teatr „Gardzienice” wystąpił w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich. Epilogiem wieczoru było odsłonięcie kopii Omfalosa z Delf przy Świątyni Sybilli. Na warszawskiej replice, wykonanej przez Christinę Papageorgiou, wyryto niektóre ze słynnych sentencji uważanych za dekalog starożytnej Grecji. Ich autorstwo przypisuje się Siedmiu Mędrcom Greckim.

"Mało jest w historii wersów, ujętych w jeden kodeks, tak lapidarnych w formie, głębokich
i wzniosłych w treści, tak poetycko uskrzydlonych i tak muzycznych, jak 'Przykazania Mędrców z Delf'. Nic nie tracących na aktualności".

Autorem pomysłu umieszczenia kopi Omfalosa w tym miejscu jest Włodzimierz Staniewski. Omfalos delficki symbolizował środek antycznego świata oraz miejsce gdzie apolińska wieszczka przepowiadała przyszłość i odsłaniała tajemnice ludzkich losów. Jego kamienna podobizna w Ogrodach Królewskich stanie się, być może, jedną z większych atrakcji polskiej „małej Hellady".

Wersja przedpremierowa „Oratorium Syblillińskiego" została uznana przez zebranych za istotne wydarzenie artystyczne. Oba pokazy zarejestrowane zostały przez filmową ekipę Jacka Petryckiego. Premierowy pokaz, nad którym Teatr "Gardzienice" intensywnie pracuje, odbędzie się przy okazji światowego otwarcia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach - 27-28 września 2013 roku.

Pokazy przedpremierowe: 24, 25 maja, Muzeum Łazienki Królewskie
Premiera: 27-28 września – światowe otwarcie Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach

(-)
7 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...