Najnowszy spektakl Teatru Franciszka

"Bezimienni" - reż. Mariusz Kozubek - Teatr Franciszka w Katowicach

Musical Bezimienni to najnowszy spektakl Teatru Franciszka, którego akcja rozgrywa się w ośrodku wychowawczym.

Treść przedstawienia:

Do zarządzanego twardą ręką sierocińca trafia chłopiec, który już od pierwszych chwil wydaje się być sceptycznie nastawiony do panujących tam od wielu lat reguł. W odróżnieniu od pozostałych, pozbawionych własnej tożsamości wychowanków, nie ulega on wszechobecnej stagnacji. Ośmiela się konfrontować sztywne zasady z rzeczywistością, co wzbudza zdecydowany sprzeciw personelu ośrodka. Jak nowy podopieczny poradzi sobie w tym zamkniętym systemie? Czy uda mu się wydobyć głęboko skrywane pragnienia zastraszonych dzieci?
Bezimienni to alegoryczna historia pełna zagadek, mroku i goryczy przerywanej wybuchami nerwowego śmiechu. Jednocześnie jednak mówi o uśpionych marzeniach, potrzebie bliskości i wolności.

NOWOŚĆ! Scenariusz musicalu to owoc scenopisarskiej współpracy członków zespołu Teatru Franciszka i reżysera oraz dyrektora artystycznego Teatru Mariusza Kozubka. Autorem muzyki do spektaklu jest młody muzyk, kompozytor, aranżer i trener wokalny Teatru Franciszka - Piotr Solorz. Podczas spektaklu utwory muzyczne zarówno w warstwie instrumentalnej, jak i wokalnej, zostaną wykonane przez aktorów Teatru Franciszka. W przedstawieniu udział weźmie ponad 50 osobowy zespół wykonawców. Tym razem w spektaklu nie występują artyści gościnni. Młody zespół musi samodzielnie podołać całemu przedsięwzięciu.

Spektakl odbędzie się w ramach obchodów XVIII Dnia Papieskiego, organizowanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia" odbywającego się pod hasłem Promieniowanie Ojcostwa.

Twórcy i uczestnicy projektu:
Teatr Franciszka – alternatywny teatr biblijny, którego członkami jest 50-osobowa grupa młodzieży działająca oficjalnie od 2016 r. w ramach Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych pod kierunkiem reżysera i dyrektora artystycznego Mariusza Kozubka (współzałożyciela zespołu - razem z ks. dr Robertem Kaczmarkiem). Teatr w swoich projektach artystycznych (warsztaty, praca nad kolejnymi spektaklami, inscenizacje spektakli repertuarowych, dram biblijnych) łączy utalentowanych amatorów z profesjonalistami. Zespół teatru posiada bogate doświadczenie sceniczne. Jego członkowie w latach 2013-2015 występowali w megawidowiskach zrealizowanych w katowickim Spodku: Franciszek - wezwanie z Asyżu, Exodus i Jonasz. To teatr tworzony przez pełnych zapału, młodych ludzi - energetycznych, radosnych, odpowiedzialnie zaangażowanych w budowanie lepszego świata. Poetyka muzycznych spektakli biblijnych kształtuje unikatowy charakter teatru. Imponująca jest skala, w jakiej realizowane są kolejne sceniczne przedsięwzięcia – premiery Teatru Franciszka to pełnowymiarowe, dwuaktowe musicale grane na zawodowej scenie, z muzyką wykonywaną na żywo. Spektakle są w pełni autorskie (począwszy od scenariusza, muzyki i choreografii na scenografii, kostiumach i oświetleniu kończąc). W takiej formule zrealizowano dotychczas trzy premierowe musicale: Tobiasz (czerwiec 2016), Ewangelia według... Kobiet (październik 2016) oraz Dawid (październik 2017). Członkowie Teatru Franciszka wzięli także udział w etiudach filmowych będących ilustracją do utworów muzycznych wykonanych podczas koncertu Pamiętamy upamiętniającego 35. Rocznicę pacyfikacji Kopalni Wujek (grudzień 2016) - koncert transmitowany w TVP 1. Współtworzyli także Misterium Pasyjne Kalwaria Śląska (kwiecień 2017, marzec 2018). Zespół teatru występuje gościnnie ze spektaklami również poza Katowicami. Musicale Teatru Franciszka w każdym zakątku Polski są niezwykle entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność.

Mariusz Kozubek (reżyser) - reżyser, dyrektor artystyczny młodzieżowego Teatru Franciszka, założyciel
i wieloletni dyrektor Teatru A, twórca ponad 20 autorskich premier: spektakli dramatycznych, muzycznych, przedstawień ulicznych i widowisk. Reżyser i scenarzysta: musicalu Dawid (październik 2017), Ewangelii według... Kobiet (październik 2016), megawidowisk: Franciszek – wezwanie z Asyżu (2013), Exodus (2014), Musicalu Jonasz (2015), Pasji- widowiska o Śmierci i Zmartwychwstaniu Pańskim (2005), widowiska ulicznego Genesis (2004) w oparciu o dziewięć pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, Pelikana (2004) - musicalu o męczennikach XX w. Spektakl przygotowany na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii (2005), twórca adaptacji scenicznej starotestamentalnej Księgi Tobiasza (1997). W latach 2013-2015 współautor koncepcji, reżyser i scenarzysta megawidowisk o charakterze religijnym w katowickim Spodku. Autor scenariuszy teatralnych, filmów, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i piosenek. Aktor, wokalista, pedagog. Laureat nagrody im. E. Szramka (grudzień 2017) za stworzenie wielkiej, spójnej i twórczej wspólnoty ewangelizacyjnej młodych, przybliżającej w sposób odkrywczy i oryginalny drogę do Boga.

Piotr Solorz (muzyka, kierownictwo muzyczne) - kompozytor, muzykoterapeuta, aktor, aranżer, wokalista, multiinstrumentalista, pedagog, instruktor muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, kierunek Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Autor piosenek, kompozycji muzycznych, muzyki teatralnej. Współzałożyciel zespołu muzyczno-wokalnego SoulCube, członek zespołów: Tylko Ty (instrumentalista - skrzypce); Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Katowicach (baryton). Kompozytor muzyki do musicalu: Ewangelia według... Kobiet, Dawid. Odtwórca głównej roli dramatyczno-wokalnej w musicalu Jonasz w katowickim Spodku (luty 2015). Odtwórca roli św. Jana w Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku nad Wisłą (2015-2017). Aktor wrocławskiego teatru muzycznego Forte.

Agnieszka Jasińska (scenografia, kostiumy) - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - kierunku malarstwo. Zajmuje się scenografią, malarstwem, w tym pisaniem ikon, a także ilustracją, grafiką i fotografią. Autorka scenografii i kostiumów do musicalu Dawid (październik 2017), Ewangelii według... Kobiet (październik 2016)). Współtworzyła scenografię do opery W. A. Mozarta Czarodziejski flet wystawianej w Operze Bytomskiej i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w ramach projektu Opera Factory, organizowanego przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Współpracowała ze Szkołą Aktorską Teatru Śląskiego. Autorka elementów dekoracyjnych do Orszaku Trzech Króli w Katowicach. Swoje malarstwo prezentuje na indywidualnych wystawach. Odbiorca poprzez kontakt z jej sztuką ma szansę zetknięcia się ze Światłem, gdzie spotyka się pierwiastek ludzki z boskim.

Ks. dr Robert Kaczmarek – pedagog, wizytator katechetyczny, koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w archidiecezji katowickiej, organizator obchodów Dnia Papieskiego na Śląsku. Pomysłodawca i współtwórca megawidowisk o charakterze religijnym w katowickim Spodku organizowanych z okazji Dnia Papieskiego Franciszek wezwanie z Asyżu (2013), Exodus (2014) i Jonasz (2015), współzałożyciel i opiekun duchowy Teatru Franciszka.

10, 11 października 2018, godz. 18.00, sala teatralna Pałacu Młodzieży w Katowicach.

 

Mirela Gontarz
Materiał Teatru
10 października 2018

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia