Najnowszy ukochany młodszej córki

"Nim odleci" - reż. Maciej Englert - Teatr Współczesny w Warszawie

„Pośród największej burzy / Zawsze jest jakiś ptak, by nas uspokoić / Ten nieznajomy ptak / Śpiewa przed odlotem..."

Sztuka Floriana Zellera jest pozornie prostą historią rodzinną o małżeństwie z wieloletnim stażem, ich dorosłych córkach, tajemniczej znajomej męża z przeszłości i najnowszym ukochanym młodszej córki. Cały urok i wartość sztuki tkwi w sposobie jej opowiadania: autor nie zachowuje chronologii, co więcej, myli wciąż tropy, mnożąc warianty zdarzeń, zmienia punkty widzenia. Co się wydarzyło,a co jest tylko wyobrażeniem któregoś z bohaterów, kto jest kim? W sposób kunsztowny, subtelny przeplata świat realny z metafizycznym. W bardzo precyzyjny sposób prowadzi widza przez labirynt splątanych losów swoich bohaterów, skłaniając do refleksji nad życiem, miłością i śmiercią.

Florian Zeller (ur. 1979), francuski powieściopisarz, ale głównie dramaturg (11 sztuk na koncie), tłumaczony na wiele języków i grany z powodzeniem na scenach europejskich, laureat licznych nagród, znany w Polsce z realizacji „Ojca" i „Prawdy".

Florian Zeller (ur. 1979), francuski powieściopisarz i dramaturg, debiutował mając 23 lata powieścią Neiges artificiels (Sztuczne śniegi). Debiut był udany – książka otrzymała nagrodę Prix de la Fondation Hachette. Było jeszcze kilka prób prozatorskich, aż autor zafascynował się teatrem i skupił się na dramatopisarstwie. Do dziś napisał 12 sztuk teatralnych. W Polsce znane są trzy: Matka (La Mère 2010), Prawda (La Verité 2011), Ojciec (Le Peré 2012), w przygotowaniu jest przekład Syna (Le Fils 2018).

Wszystkie sztuki Zellera cieszą się zainteresowaniem widzów i uznaniem krytyki, przetłumaczone na wiele języków, grane są na wielu scenach europejskich i nie tylko – Ojciec – najwyżej, jak dotąd, ceniony i obsypany nagrodami dramat - trafił do teatrów w Hong Kongu i w Sydney.

Sztuka "Przed odlotem" (Avant de s'volere ) została napisana w 2016 r.
Yeller jest w Polsce znany z realizacji „Ojca" i „Prawdy".

Teresa Gąssowska
Materiał Teatru
27 października 2018
Portrety
Maciej Englert

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia