Najpiękniejsze bajki świata

"Najpiękniejsze bajki świata" - reżyseria: Michał Derlatka - Wrocławski Teatr Lalek

W najnowszym przedstawieniu Wrocławskiego Teatru Lalek grają też dzieci.

Wilk ze szmatek, Kot w Butach z klocków, Śpiąca Królewna z cienia i Kopciuszek z porcelany. W takich wcieleniach najmłodsi zobaczą bohaterów swoich ulubionych bajek w najnowszym spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek.

"Najpiękniejsze bajki świata" to cztery znane wszystkim historie, które połączy motyw kręcącej się karuzeli. Publiczność będzie śledzić perypetie Kota w Butach, Kopciuszka, Śpiącej Królewny i Czerwonego Kapturka".

- Do stworzenia spektaklu zainspirowały mnie słuchowiska dla dzieci z lat 60., nagrane na winylowych płytach i oparte na klasyce europejskiej baśni ze słowami Jana Brzechwy i Janiny Gillowej. Postanowiłem każdą z opowieści pokazać na scenie w odmiennej lalkowej technice - opowiada debiutujący w roli reżysera wrocławianin Michał Derlatka.

Pojawią się więc lalki drewniane, szmaciane, przypominające muppety, porcelanowe, będzie też teatr cieni. Spektakl zilustruje muzyka odpowiadająca każdej z lalkowych konwencji.

- Przygodom szmacianego Kapturka towarzyszyć będą kreskówkowe dźwięki z szumem lasu, a do snu szklaną królewnę utulą leniwe odgłosy dzwonków - dodaje reżyser.

W spektaklu weźmie udział także publiczność. Dzieci obudzą Śpiącą Królewnę za pomocą puszczanych z lusterek "zajączków" i zbudują z Kotem w Butach zamek z klocków. Lalki są dziełem Marii Balcerek.

"Najpiękniejsze bajki świata" mają premierę w sobotę 28 marca w Teatrze Lalek (pl. Teatralny 4) o g. 11 i 15. Bilety kosztują 20 i 25 zł.

Marta Wróbel
POLSKA Gazeta Wrocławska
26 marca 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia