Największy projekt edukacyjny teatru lalek

"Drzewo dzieci" w Baju Pomorskim

Teatr Baj Pomorski udowadnia, że sztuka nie jest domeną ekspertów. W weekend toruńska scena lalkowa dwukrotnie wystawi przedstawienie "Drzewo dzieci". Przygotowało je 50 młodych miłośników teatru.

Spektakl powstał podczas półkolonii "Lato w teatrze". Będzie można go zobaczyć w sobotę i niedzielę. Początek o godz. 15. Nad przygotowaniem inscenizacji czuwało 50 młodych torunian. Stworzyli oni scenografię, muzykę i wcielili się w aktorów. Rzemiosła uczyli się pod okiem artystów z Baja. Inspiracją dla uczestników projektu były ich marzenia i dziecięca wyobraźnia. Na scenie ożywają one dzięki teatrowi cieni i fluorescencyjnym rekwizytom. Dzieci uczyły się również pantomimy. 

- To największy projekt edukacyjny w historii naszej placówki - mówi Agnieszka Niezgoda, aktorka Baja i koordynatorka przedsięwzięcia. - Dzieci przejęły władzę w teatrze. Podjęły się nie lada wyzwania, bo na stworzenie spektaklu miały tylko dwa tygodnie. Czasami pracowaliśmy po siedem godzin dziennie. Przy takim obciążeniu dorośli stają się malkontentami. Mimo tak ciężkiej pracy młodzi torunianie zachowali to, co jest dla nich najważniejsze, czyli zabawę. 

"Lato w teatrze" koordynuje warszawski Instytut Teatralny. Więcej szczegółów o przedsięwzięciu można znaleźć w internecie: www.latowbaju.pl. Wirtualną witrynę także stworzyli uczestnicy półkolonii. Wstęp na spektakle jest bezpłatny. "Drzewo dzieci" będzie można również zobaczyć w przyszły weekend. 

Do końca sierpnia w Baju czynna będzie również instalacja "Dzieci tworzą dzieło sztuki" (wydarzeniu patronuje "Gazeta"), którą przygotowało 29 kilku- i kilkunastoletnich mieszkańców naszego miasta. W foyer stoją trzy groty uczuć i stworzone przez dzieci rzeźby, a teatralny amfiteatr zmieniono w plac zabaw. Na spragnionych relaksu mieszkańców czekają leżaki i plażowe parasole. Teatr otwarty jest codziennie od godz. 10 do 18.

Marceli Sulecki
Gazeta Wyborcza Toruń
22 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia