Namiętność. Komedia. Musical

"Klaps! 50 twarzy Greya" - reż. John Weisgerber - Teatr Polonia w Warszawie

W komediowo-muzycznym spektaklu, będącym pastiszem bestsellerowej książki „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, Mateusz Damięcki zagra z Magdaleną Lamparską i Martą Walesiak. Sztuka, która bije rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii, już 14 marca będzie miała swoją europejską premierę w Teatrze Polonia Krystyny Jandy. „Klaps! 50 twarzy Greya” wyreżyseruje Kanadyjczyk John Weisgerber, zaś autorem tłumaczenia oryginalnego tekstu jest Bartosz Wierzbięta.

„Klaps! 50 twarzy Greya" to błyskotliwy i humorystyczny pastisz kontrowersyjnej powieści autorstwa E. L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya", która stała się światowym bestsellerem wszech czasów. Książkę, przetłumaczoną na 50 języków, sprzedano w 70 milionach egzemplarzy!

Sztuka teatralna opowiada o początkującej pisarce E.B. Janet (w tej roli Marta Walesiak), która wysyła na weekendowy wyjazd męża i dzieci, by w tym czasie napisać książkę. Ma ona nie tylko podejmować temat erotycznych relacji i pragnień kobiet i mężczyzn, ale też stać się sprzedażowym hitem. Na scenie spotykają się więc autorka i kreowane przez nią postaci, prowadząc zabawny dialog na temat przebiegu akcji, charakteru bohaterów, ich zachowań i motywacji. Tekst obfituje w odwołania do wielu zjawisk popkultury, np. do sagi „Zmierzch".

Historia koncentruje się wokół wyobrażeń o młodszej wersji samej siebie, ucieleśnionej przez
22-letnią Natashę Wood (Magdalena Lamparska), która staje się obiektem pragnień perwersyjnego i zabójczo przystojnego milionera Hugh Hansena (Mateusz Damięcki). Mężczyzna uwodzi młodą i niedoświadczoną kobietę, wprowadzając ją w tajniki erotycznych gier.

- „Klaps! 50 twarzy Greya" to błyskotliwy, komediowy i bardzo dynamiczny tekst, który rewelacyjnie przetłumaczył Bartosz Wierzbięta, twórca kultowych dialogów do „Shreka", „Madagaskaru" czy „Kung-Fu Pandy. Śmieję się za każdym razem, gdy go czytam! - mówi Mateusz Damięcki. - Wcielę się w postać Hugh Hansena, którego pierwowzorem jest główny bohater książki „Pięćdziesiąt twarzy Greya". Nie muszę chyba przedstawiać tego pana... Powiem tylko, że dzięki tej roli publiczność będzie miała okazję zobaczyć mnie w nieco kontrowersyjnym wydaniu - śmieje się aktor.
Sztuka „Klaps! 50 twarzy Greya" jest wystawiana od października 2012 roku i gromadzi tłumy na scenach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Tekst został napisany przez siedmiu twórców Jona Blaira, Iana MacIntyre'a, Jima Millana, Alice Moran, Colina Muncha, Anne Marie Scheffler i Patricka Whalena. Oprócz rewelacyjnych dialogów w spektaklu jest także dużo muzyki nawiązującej do kultowych filmów, jak choćby „Grease", słynnego amerykańskiego programu rozrywkowego „Saturday Night Live", piosenek Boba Fosse'a z filmu „Kabaret" czy przebojów Enrique Iglesiasa. Dziennik The Sydney Morning Herald ogłosił spektakl jednym z najlepszych musicali 2013 roku. Doceniają go także inni recenzenci i krytycy. „Publiczność oszalała... „Klaps!" jest totalnie komediową i idealną propozycją na nocne wyjście dla dziewczyn" – napisał BroadwayWorld.com, „Satyra na każdy prawie wątek w popkulturze" - Chicago Public Radio, „Seksowny, histerycznie śmieszny, oszałamiający. Dobrze spędzony czas" - Toronto Stage.
Więcej informacji na www.teatrpolonia.pl i www.spankshow.com.

 

(-)
Materiał Teatru
15 lutego 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia