Namiętności w Ateneum

Namiętności - reż. Izabela Cywińska - Teatr Ateneum w Warszawie

Dwa tygodnie po premierze "Miasta" Griszkowca w reżyserii Artura Urbańskiego Teatr Ateneum przygotowuje kolejne przedstawienie - "Namiętności" wg Singera w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Premiera w niedzielę 29 marca

- "Odejścia", "Trash Story" i "Szarańcza" dotyczyły bolesnych kwestii naszej historii, problemów społecznych i politycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz zmieniliśmy kierunek. Próbujemy opowiedzieć o losach pojedynczych ludzi, podejrzeć ich wewnętrzny świat - mówi Izabella Cywińska Izabella Cywińska , dyrektor artystyczna Ateneum. W niedzielę zaprosi na premierę "Namiętności" według trzech opowiadań Isaaka Bashevisa Singera: "Brody", Wielbicielki" i "Przygody".

- Twórczością Singera zajmuję się od dawna, kiedyś napisałam nawet scenariusz filmowy na podstawie jego opowiadań. Film nie powstał, telewizja nie porozumiała się z synem autora, ale temat we mnie pozostał - opowiada reżyserka.

Izabella Cywińska uważa, że prozę Singera można porównać do twórczości Hrabala. - Singer, tak jak Hrabal, pochyla się z czułością nad człowiekiem pełnym wad i śmieszności. Może po to, aby lepiej zrozumieć jego intencje i wybaczyć. A może po to, by zachwycić się jego osobliwością? Zwykli, prości ludzie opisani przez tego "malarza żydowskiego losu" , jak ktoś go nazwał, stają się wyjątkowi.

Trzy bohaterki "Namiętności" odwiedzają uwielbianego przez siebie Autora. Liczą na to, że właśnie on rozwiąże ich problemy, odpowie na pytania, nada sens ich życiu. - Losy bohaterek komentuje chór, który w tym przedstawieniu zamieszkał w szafie. Może tej samej, którą znamy z Holocaustu? Ale tym razem jest to szafa wypełniona barwami Chagalla - dodaje Izabella Cywińska.

Songi do "Namiętności" napisali Andrzej Poniedzielski i Jerzy Satanowski. W roli Autora wystąpi Grzegorz Damięcki. Na scenie zobaczymy również m.in.: Jadwigę Jankowską-Cieślak, Magdalenę Zawadzką, Barbarę Prokopowicz, Krystynę Tkacz i Jerzego Kamasa. Premiera w niedzielę 29 marca.

dow
Gazeta Wyborcza Stołeczna
26 marca 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...