Naród, kryzys i Euro na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

32. Warszawskie Spotkania Teatralne

Choć do festiwalu jeszcze miesiąc, ci, którzy chcieliby zobaczyć najgłośniejsze polskie sztuki, muszą stanąć do walki po bilety już 2 marca - dokładnie o godz. 13. Ulgowe można kupić tylko w Instytucie Teatralnym, a normalne (nareszcie) w kasach Empiku, przez stronę warszawskie.org, czy e-bilet. Warto!

Absolutnym hitem jest oczywiście "Tęczowa Trybuna 2012" (1) duetu Strzępka - Demirski. Ponad trzygodzinna sztuka opowiada o przygotowania do mistrzostw z perspektywy grupki kibiców - gejów, którzy chcieliby mieć własną trybunę. Będzie też głośny "Mickiewicz. Dziady. Performance" (2) w reżyserii Pawła Wodzińskiego pytającego o racje wściekłego tłumu wykluczonego z dyskusji. Według Macieja Nowaka, szefa WST, to historia o "postsmoleńskiej, postkolonialnej współczesnej Polsce".

O tym, jakjesteśmy uwiązani w historii, mówi z kolei punkowy spektakl "III Furie" (3) Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Trochę z innej beczki, ale równie ciekawie zapowiada się "Joanna Szalona; Królowa" (4) z Teatru im. Stefana Żeromskiego z Kielc. To fantazja historyczna o obsesji cielesności we współczesnej kulturze. A kim jest dziś prawdziwy bohater, dowiecie się, wybierając na WST sztukę Wojtka Klemma "Judyta" (5).

Edyta Błaszczak
Metro
27 lutego 2012

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...