Narodowe Forum Muzyki

budowa trwa we Wrocławiu

Spółka Wrocławskie Inwestycje wybrała w środę firmę, która dokończy budowę Narodowego Forum Muzyki i znajdującego się przy nim podziemnego parkingu. Z propozycji złożonych w przetargu wybrano ofertę konsorcjum firm Inter-System i Elektromontaż Rzeszów.

Konsorcjum złożyło ofertę na dokończenie budowy w wysokości ponad 243 mln zł. Była to najtańsza z ofert, które wpłynęły na przetarg. Pozostałe dwie propozycje były o ok. 100 mln zł droższe.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy spółki Wrocławskie Inwestycje Marek Szempliński, firmy biorące udział w przetargu mają 10 dni na złożenie odwołania od decyzji komisji przetargowej. "Przed podpisaniem umowy ze zwycięzcą przetargu konieczne będzie także przeprowadzenie tzw. kontroli uprzedniej inwestycji, obowiązkowej dla projektów o wartości powyżej 20 mln euro" - dodał rzecznik.

Budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 r., ale w październiku 2012 r. poprzedni wykonawca - Mostostal Warszawa - wypowiedział umowę na jego budowę. Firma opuściła plac budowy, zostawiając budynek w stanie otwartym surowym.

Wartość inwestycji to prawie 300 mln zł, a niemal połowa tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych. Już wiadomo, że koszt budowy będzie większy, jednak do czasu wyłonienia nowego wykonawcy inwestor nie chce szacować, ile ostatecznie będzie kosztować ta inwestycja. Forum powinno być gotowe do końca 2014 r.

Narodowe Forum Muzyki powstaje na Placu Wolności, w samym centrum Wrocławia, tuż obok Opery Wrocławskiej i jednej z głównych ulic Wrocławia - ul. Świdnickiej. W budynku zaplanowano: salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. mkw.

Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku swoje siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

W obiekcie znajdzie się również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie parking podziemny na ok. 700 miejsc.

(-)
(PAP)
31 maja 2013

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia