Nasi w USA

"Złamane paznokcie. Rzecz o..." - reż. R. Wicza-Pokojski - Teatr Wiczy w Toruniu

Spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek we współpracy z toruńskim Teatrem Wiczy o głośnej gwieździe filmów Josefa von Sternberga - Marlenie Dietrich zainteresował amerykańską publiczność, ale też krytykę

"New York Times" - co się nieczęsto zdarza - opublikował w środę tekst pełen superlatyw pod adresem polskich artystów, a zwłaszcza Anny Skubik. Autorka recenzji, Anita Gates, nazywa monodram z lalką efektownym, "fascynującym, sprawnie zrealizowanym i zapadającym w pamięć, w którym Anna Skubik łączy dowcip z powagą".

Spektakl nawiązuje do losów urodzonej w 1901 r. aktorki i piosenkarki, która z Niemiec wyemigrowała do Ameryki z powodów politycznych, ale też w poszukiwaniu sławy. Ambicją Skubik nie jest jednak przedstawienie biografii wybitnej artystki. Wzbogaca spektakl o sporo fantazji.

- Od samego początku jest to wyobrażenie moje, czyli Glorii, czyli Ani Skubik, o byciu gwiazdą - wyjaśnia aktorka.

Przedstawienie wydobywa relacje między Marleną a jej opiekunką i pielęgniarką Glorią. Jedna nie może żyć bez drugiej. Jest to niezdrowa miłość, silne uzależnienie.

Zastosowanie techniki lalkarskiej pozwala twórcom (autorem tekstu i reżyserem jest Romuald Wicza-Pokojski, a autorem opracowania muzycznego Igor Nowicki) na wydobycie niepowtarzalnych znaczeń i emocji.

Lalkarstwo - przekonuje odtwórczyni obydwu ról - daje niesamowitą możliwość ukazania emocjonalnej więzi między dwoma istotami, które są sobą zmęczone, nie chcą być razem, ale nie potrafią żyć oddzielnie.

- Lalka jest uzależniona od żywej aktorki i beze mnie nie może istnieć ani w teatralnym świecie, ani poza nim. Jest kawałkiem materiału, gąbki. Dopiero kiedy ją ożywiamy, staje się rzeczywistą postacią - podkreśla Skubik.

Aktorka jest zadowolona z przyjęcia "Złamanych paznokci" przez amerykańskiego widza, docenia jego ciekawość, wnikliwość i reakcje na humor. - Dla mnie przedstawienie brzmi dużo lepiej po angielsku i wszystkie sensy są dużo lepiej wychwytywane - zapewnia.

Premiera miała miejsce w La MaMa 11 listopada w ramach festiwalu poświęconego sztuce lalkarskiej. Monodram będzie wystawiany do najbliższej niedzieli. Wcześniej gościem festiwalu był Białostocki Teatr Lalek.

Andrzej Dobrowolski
PAP
19 listopada 2010

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia