Nasz spektakl nagrodzony

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Baszta" w Kaliningradzie

Spektakl naszego Teatru odniósł sukces na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Baszta" w Kaliningradzie.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Baszta" organizowany był z okazji obchodów Roku Teatru w Rosji. Odbywał się w dniach 20-26 sierpnia. Organizatorem festiwalu był Kaliningradzki Obwodowy Teatr Dramatyczny.

Robert Talarczyk został wyróżniony nagrodą za najlepszą reżyserię.

Reżyser w jednym z wywiadów mówił o tej realizacji:
"W tytule przedstawienia i w samym spektaklu, pojawia się jedna z bardziej enigmatycznych piosenek napisanych przez Jacka Kaczmarskiego. Wiele osób kompletnie nie wie, o co w tym utworze chodzi. My wyszliśmy z założenia, że również nie do końca wiemy, ale spróbujemy pójść własnymi drogami i odkryć to, co Kaczmarski chciał w niej opowiedzieć. Są w tym spektaklu oczywiście również te bardziej znane utwory barda, jak "Obława" czy "Autoportret Witkacego", ale to nie będzie greatest hits. To historia, która ma swój początek, koniec, jest opowieścią utkaną z kilku części. To spektakl, w sposób niedosłowny i symboliczny, również trochę o samym Kaczmarskim, szczególnie o ostatnich latach jego życia. To spektakl bardzo aktorski, mocno plastyczny, ruchowy.

Ta czwórka to fantastyczni aktorzy. Znakomicie śpiewają, ale są również plastycznie, ruchowo rozwinięci. Wspólnie z choreografem Jakubem Lewandowskim tworzymy taką opowieść, w której ważne jest słowo, muzyka, ale również ciało i działanie w zespole. To może być zaskakujące dla widzów, którzy kojarzą Kaczmarskiego z gitarą, z rozciągniętymi swetrami. Aranżacje Hadrian Filipa Tabęckiego również są nieco inne od tego, do czego są widzowie przyzwyczajeni. To samo jest ze światem plastycznym, który tworzy Adrianna Gołębiewska. To będzie przestrzeń poetycka, w której pojawią się elementy z ostatnich lat życia Kaczmarskiego, gdy przestał śpiewać, a jego wrażliwość była mocno podrażniona."

W festiwalu "Baszta" w Kaliningradzie oprócz elbląskiego Teatru brały udział m.in. teatry z Kaliningradu (Kaliningradzki Teatr Lalek, Kaliningradzki Teatr Dramatyczny), dwa teatry z Moskwy m.in. Teatralne Laboratorium "Pusta Przestrzeń", a także Teatr Dramatyczny Akhmeteli z Tbilisi (Gruzja) czy Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku (Białoruś).

Dorota Sianożęcka
Materiał Teatru
30 sierpnia 2019
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...