Nasze grzechy główne - obłuda, zakłamanie i hipokryzja

"Moralność Pani Dulskiej" - reż. Ewelina Pietrowiak - Teatr im. A. Mickiewicza

Premierowy spektakl "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej przygotował Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (Śląskie). Będzie on daleki od sztampowych, szkolnych interpretacji - zapowiedział w poniedziałek teatr.

Napisana na początku XX wieku "Moralność pani Dulskiej" jest - według Teatru im. Adama Mickiewicza - wciąż "aktualnym studium ludzkiej mentalności", który "z całym okrucieństwem, ale i humorem wydobywa na światło dzienne, nie cudze, ale nasze grzechy główne - obłudę, zakłamanie, hipokryzję".

Reżyserka spektaklu oraz autorka scenografii Ewelina Pietrowiak podkreśla, że jej spektakl będzie daleki od sztampowych, szkolnych interpretacji. - Po tym jak zostałam zaproszona do tej realizacji przez dyrektora teatru, po raz pierwszy od czasów szkolnych przeczytałam sztukę bardzo uważnie i głęboko. Lektura była porażająca. To jest tekst wybitny, któremu zaszkodziły szkolne interpretacje - uważa Pietrowiak.

Dulską zagra "zgrabna 40-latka". - Tak sobie wyobrażam Dulską - mówi reżyserka i dodaje, że główna bohaterka, to kobieta "konsekwentna i rozsądna po swojemu".

W roli Dulskiej wystąpi Agata Ochota-Hutyra. Na deskach pojawią się też Antoni Rot (Dulski), Oriana Soika (Mela), Sylwia Karczmarczyk (Hesia). Za kostiumy odpowiada Katarzyna Nesteruk a za muzykę - Łukasz Borowiecki.

Ewelina Pietrowiak jest reżyserem teatralnym i operowym oraz scenografem. Ukończyła Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Podyplomowe Studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką wielu nagród przyznanych jej za realizacje scenograficzne i reżyserskie. W latach 2011-2013 pełniła funkcję dyrektor artystycznej Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Pokaz przedpremierowy odbędzie się w piątek. Premiera w sobotę.

(-)
(PAP)
25 marca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia