Natalia Sakowicz, czyli feministyczna "Pobudka" - monodram, który naprawdę bawi

"Pobudka" - reż. Natalia Sakowicz - Białostocki Teatr Lalek

Natalia Sakowicz rozprawia się we wzorowy sposób z mrocznymi baśniami braci Grimm. Jej wersja Śpiącej Królewny skrzyżowanej z Kopciuszkiem i Czerwonym Kapturkiem dowodzi siły współczesnych kobiet.

To nic, że chytry wilk mieszka w lesie pełnym dziwów, a w szklanej trumnie śpi księżniczka w różowej sukni. Prawdziwa współczesna dziewczyna poradzi sobie nie z takimi opresjami, nawet jeśli jej komórka straci zasięg.

Natalia Sakowicz jak przystało na pilną absolwentkę Wydziału Sztuki Lalkarskiej z lalkami jest za pan brat. Dzięki niezwykle pomysłowej scenografii Marii Żynel, trumna Śpiącej Królewny ma ścianę z lustra weneckiego, co w jednej z najzabawniejszych a zarazem najbardziej przejmujących scen monodramu bardzo się przyda.

Ale zanim widz zobaczy zatracanie się w poprawianiu prawdziwych i wyimaginowanych mankamentów urody, aktorka zmierzy się z lalką macochy, niewielką figurką Czerwonego Kapturka, będzie też musiała zagrać kobietę wyzwoloną. Wszystkie te metamorfozy przechodzi płynnie wprost na oczach widzów,w dodatku utrzymując ich w napięciu.

Natalia Sakowicz jest wiarygodna, bo zdaje się, sama wymyśliła to postmodernistyczne połączenie baśni z realiami XXI wieku. Tu droga na rozmowę w sprawie pracy, miesza się z mitami o powinnościach młodych panienek, przyjemnościami wielkomiejskich japiszonów i strachami kryjącymi się po drodze do babci. Co zaś może stać się współczesnym królestwem dla nowoczesnej dziewczyny? Co ma robić, by mogła w finale powiedzieć, że będzie żyła długo i szczęśliwie? Opanować lęki, nie poddawać się stereotypom, po prostu być sobą. Wtedy może z powodzeniem robić fikołki na trzepaku życia. Bo finałowy monolog nie wydaje się być przemową z okna najwyższej wieży rodzicielskiego zamku. To porada kumpeli właśnie z trzepaka. Dlatego Natalia Sakowicz tak gładko zeskakuje z powrotem do widzów, którzy ten pomysł kupili.

Tylko czy jakaś scena w Białymstoku da aktorce i widzom szansę na powtórkę?

Jerzy Doroszkiewicz
Kurier Poranny online
29 stycznia 2018

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...