Nawiązania do kultury żydowskiej i nie tylko

Festiwal Retro/Per/Spektywy już od piątku

Festiwal organizowany jest przez łódzki Teatr Chorea i Fabrykę Sztuki w Łodzi.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć opowieść "Dobro", przygotowane przez amerykańską choreografkę Rosannę Gamson i zespół Teatru Chorea. 

Spektakl ten to dramat taneczno-muzyczny osnuty wokół historii tarpanów - wymarłej rasy dzikich koni, która została genetycznie zrekonstruowana w latach 30. XX wieku w Niemczech. Inicjatywa ta zbiegła się w czasie z hitlerowskim planem eksterminacji Żydów i "oczyszczenia rasowego" Europy. Amerykańska choreograf wykorzystała tę opowieść jako metaforę odnosząc ją do własnych polsko-żydowskich korzeni i burzliwych losów jej przodków.

W trakcie festiwalu pokazany zostanie spektakl "Szpera 42" izraelskiej reżyser Ruthie Osterman i Tadeusza Rodowicza, który łączy w sobie muzykę, taniec, fotografię, sztukę video i teatr.

"Szpera 42", odwołuje się do dramatycznych wydarzeń łódzkiego getta - wielkiej wywózki kilkunastu tysięcy dzieci do lat 10 i starszych ludzi we wrześniu 1942 roku. Do transportów trafiały dzieci z sierocińców, przytułków, szpitali, oddzielano je też od matek i bliskich. Wywożone były do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Teatr Manisha Mitry z Indii przedstawi "Podróż do Daakghar", spektakl o Januszu Korczaku pracującym z dziećmi nad sztuką Rabindranatha Tagore "Poczta" w przeddzień wywózki do Oświęcimia. Sztuka Tagore opowiada o chorym dziecku, które marzy o wolności.

W trakcie trwania festiwalu pokazany zostanie również spektakl "Rok 2012", który powstał w wyniku współpracy artystów z Białorusi z aktorami teatru Chorea. Przedstawienie jest próbą "zdefiniowania miejsca młodego mieszkańca wschodniej Europy we współczesnym świecie".

Widzowie będą też mogli zobaczyć spektakl łódzkiego Teatru Pinokio - "Bruno Schulz" w reż. Konrada Dworakowskiego.

W trakcie trwania festiwalu zaplanowano kilka koncertów. Na scenie muzycznej w Willi Grohmana zagrają m.in.: The Blue Rabbit z Łodzi, chór Gre Badanie z Warszawy, The Turbans z Londynu, czy grający muzykę bałkańską zespół Sarakina z Białegostoku.

Odbędą się również m.in. warsztaty teatralne dla dzieci, a także projekcja krótkometrażowych filmów o tańcu. 

Festiwal Retro/Per/Spektywa potrwa od 17 do 25 sierpnia. Imprezy odbywać się będą m.in. w Willi Grohmana, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, Teatrze Nowym, Teatrze Szwalnia.

(-)
Polska Dziennik Łodzki
17 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia