Nejman zastąpił Karwańskiego

Andrzej Nejman nowym dyrektorem Teatru Kwadrat

Aktor Andrzej Nejman został nowym dyrektorem stołecznego Teatru Kwadrat - poinformowało w czwartek biuro prasowe urzędu m.st.Warszawy. Nejman zastąpił na tym stanowisku Edmunda Karwańskiego

Nejman został powołany w czwartek przez prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Wieloletni dyrektor sceny Edmund Karwański złożył 30 czerwca rezygnację ze stanowiska. 1 lipca Andrzej Nejman przedstawił dyrektorowi Biura Kultury stołecznego ratusza, Markowi Kraszewskiemu, swoją kandydaturę na stanowisko dyrektora Teatru Kwadrat, deklarując, że ma pełne poparcie ze strony zespołu.

-Deklarację tę potwierdziły listy popierające, które nadeszły w następnych dniach do Biura Kultury - kolejno: list Jana Kobuszewskiego, list podpisany przez członków zespołu artystycznego i technicznego, list dyrektora Edmunda Karwańskiego. Andrzej Nejman poinformował również o powstaniu rady artystycznej Teatru Kwadrat - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Nejman jest absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1997). Od roku 1998 jest członkiem zespołu Teatru Kwadrat. Swoją karierę rozpoczął w wieku ośmiu lat występując w serialu "Rozalka Olaboga" w roli Felka Miecucha. Poważnym debiutem na dużym ekranie była rola Marcina w filmie Roberta Glińskiego "Matka mojej matki". Nejman znany jest także z udziału w "Szamance" Andrzeja Żuławskiego, "Poranku Kojota" Olafa Lubaszenki oraz z popularnych seriali telewizyjnych, m.in. "Złotopolskich".

Zespół Teatru Kwadrat od miesięcy boryka się z kłopotami dotyczącymi siedziby, znajdującej się od lat przy ul. Czackiego 15/17. Zespół musi wkrótce opuścić budynek, ponieważ należy on do Polimeksu Mostostal. 16 grudnia 2009 r. spółka uzyskała prawo wieczystego użytkowania działki, a w kwietniu br. wypowiedziała umowę zawartą z Teatrem Kwadrat z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia tj. do 31 lipca 2010 r.

-Dzięki staraniom Miasta spółka Polimex-Mostostal zgodziła się na pozostanie Teatru Kwadrat przy ul. Czackiego do 30 września 2010 r. Miasto (...) czyni starania o przeniesienie Kwadratu do siedziby dawnego Kina Wars - przy pełnym poparciu zespołu teatru, wyrażonym podczas spotkania z dyrektorem Kraszewskim 30 czerwca - napisano w przesłanym PAP w czwartek piśmie urzędu miasta.

(-)
Polska
17 lipca 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...