Nie ma dzieci, są ludzie

"Korczak" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska - gościnnie w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej, w środę, piątego grudnia, na zaproszenie Marka Michalaka- Rzecznika Praw Dziecka wystąpili w warszawskim Teatrze Powszechnym z koncertową wersją musicalu „ Korczak” wyreżyserowanego przez Roberta Skolmowskiego.

Koncert był uroczystym zwieńczeniem Roku Janusza Korczaka. Wersja musicalu , jaką mieliśmy okazję oglądać w Teatrze Powszechny jest o wiele krótsza od tej prezentowanej , w OiFP w Białymstoku. O życiu i śmierci Janusza Korczaka oraz o losach jego podopiecznych opowiada osiemdziesięcioosobowy dziecięcy chór OiFP, wspierany przez śpiewaków i pierwszoosobowego narratora, który w formie pamiętnika opisuje lato spędzone z dziećmi. Narrator-Korczak podaje nam historie dzieci, którymi się opiekował: wielkiej przyjaźni Izaka i Buly brutalnie przerwanej przez wojnęczy wzruszające koleje miłości katolika Marka i Żydówki Gołdy.

Przed koncertem goście zaproszeni na uroczystość podpisali Deklarację Warszawską wzywającą z rządy, organizacje pozarządowe oraz wszystkie dorosłe osoby do podejmowania wszelkich możliwych działań gwarantujących każdemu dziecku świat wolny od przemocy, upokorzenia, biedy, niesprawiedliwości, dyskryminacji i zaniedbania. Pierwszymi sygnatariuszami Deklaracji zostali: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną Komorowską, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz, Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Michałowski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Irena Wóycicka oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Marek Michalak wręczył również odznaczenia osobom działającym na rzecz obrony i popularyzacji praw dziecka. Medalem Rzecznika Praw Dziecka została uhonorowana między innymi Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Medal w imieniu Opery odebrał dyrektor Roberto Skolmowski, który skomentował wyróżnienie w następujący sposób: - Z tego miejsca jest dokładnie 187 km do Białegostoku gdzie dwa i pół miesiąca temu powstała Opera i Filharmonia Podlaska. W ciągu tych dwóch i pół miesięcy musical Korczak obejrzało 16,5 tys. widzów: dzieci, młodzieży i dorosłych. Do końca czerwca ta liczba wzrośnie do 50 tys. Nie bez powodu mówię o tym właśnie tutaj, bo właśnie te nasze dzieciaki, nasi najmłodsi artyści – są najbardziej korczakowskie na świecie. One są najlepszym dowodem na to, że Janusz Korczak miał rację. Nie ma dzieci, są ludzie.

Monika Roman
Dziennik Teatralny Warszawa
11 grudnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia