Nie ma nudy w wakacje

Jak zawsze na Hurra! ART! pamiętamy o nastolatkach

„"Nie ma nudy w wakacje - takim hasłem rozpoczęliśmy pięć lat temu pierwszą edycję Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! Dzisiaj te słowa oznaczają już nie tylko towarzyszącą nam od początku ideę, ale dobrą tradycję trzech sierpniowych weekendów, gorących od artystycznych atrakcji. Oczywiście w Kielcach, dla kielczan, dla turystów, zwłaszcza że nasze propozycje spektakli, filmów, słuchowisk oraz warsztatów wybieramy z najciekawszych propozycji z całej Polski i z zagranicy.

Nasz program adresujemy do widzów najmłodszych, nastolatków, jak również całych rodzin, a więc Hurra! ART! to wartościowa rozrywka o charakterze familijnym i sprawdzony sposób na ciekawe lato w mieście. Do tego w formule, która nie kończy się na jednorazowym przeglądzie, ale obejmuje kilka odsłon w miesiącu.

Tym razem spotykamy się w dniach: 10-11, 17-18 oraz 24-25 sierpnia 2019 roku, jak zawsze w soboty i niedziele, oferując teatr różnorodny i atrakcyjny w konwencjach. Będą więc formy lalkowe, taneczne, akrobatyczne, muzyczne oraz wspólne działania z publicznością.

Dla zupełnych maluchów, czyli niemowlaków do drugiego roku życia, polecamy interaktywny ruchowy, spektakl „Księżycowo" wyprodukowany przez warszawski Teatr Ochoty z Art Fraction Foundation i Kolektywem Holobiont.
Dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym wystąpi Opolski Teatr Lalki i Aktora ze spektaklem „Mała Mysz i Słoń do pary", Teatr Pinokio z Łodzi z przebojowymi „Piosenkami do grania na nosie", a także gospodarz Festiwalu - Teatr Lalki i Aktora „Kubuś", który zaprezentuje przedstawienie „Pod adresem marzeń". W tym roku w programie Festiwalu znalazły się też dwie propozycje cyrkowe w wykonaniu doskonałej francuskiej grupy Collectif À Sens Unique, czyli spektakle „Muł" (dla dzieci od lat 6) oraz „Mała sprzeczka" (bez ograniczeń wiekowych).

Jak zawsze na Hurra! ART! pamiętamy o nastolatkach, pojawią się więc spektakle „Morze ciche" Teatru Nowego w Zabrzu oraz „Don Kichot" zrealizowany przez łódzki Teatr Pinokio i Grupę Coincidentia, a także aktorskie czytanie sztuki „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie" Elżbiety Chowaniec, w wykonaniu uczniów szkół średnich. Młodzież zapraszamy też do aktywnego współtworzenia naszego przedsięwzięcia poprzez współpracę reporterską i udział w towarzyszących Festiwalowi warsztatach medialnych, prowadzonych przez dziennikarzy lokalnych redakcji.

Warsztaty to zresztą stały i ważny punkt programu Hurra! ART! Tradycyjnie oferujemy bezpłatne zajęcia nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców, realizowane przez pedagogów teatralnych. Równie dobrym i lubianym zwyczajem są u nas otwarte, teatralne słuchowiska (w tym roku „Bajka o trzech liściach", „Blee...", „Obcy w lesie") oraz sekcja „Lubelskiego Festiwalu Filmowego na Hurra! ART!", czyli pokazy filmów krótkometrażowych dla dzieci i młodzieży (z warsztatami filmowymi włącznie).

Pomysłodawcą Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! jest dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" – Robert Drobniuch, a kierownikiem programowym – Justyna Czarnota (na co dzień szefowa działu Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie). Zaproponowany przez nich tegoroczny repertuar imprezy odbywa się pod hasłem „oTWÓRZMY MARZENIA" i jest zaproszeniem do wspólnej wyprawy w świat wyobraźni i wrażliwości. To zachęta do tego, aby nie bać się marzyć, odkrywać siebie i swoje pasje, nie tylko teatralne.

Mamy nadzieję, że festiwalowe propozycje staną się dla wszystkich – i Małych, i Dużych – okazją do refleksji nad tym, czego każdy z nas mocno pragnie i co jest faktycznie ważne.

Jesteśmy pewni, że podobnie jak w latach ubiegłych, będziemy się przy tym świetnie, wspólnie bawić. Tak więc gorąco zapraszamy - chodźcie na hurra, chodźcie na Hurra! ART!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Kielce.

PATRONAT HONOROWY: Prezydent Miasta Kielce

PARTNERZY: „Starachowice" Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wodociągi Kieleckie

PATRONAT MEDIALNY: TVP Kultura, e-teatr.pl, TVP3 Kielce, Internetowa Telewizja Kielce, Telewizja Świętokrzyska, Gazeta Wyborcza, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio FAMA, Radio eM Kielce, Portal Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego

Jolanta Świstak
Materiał organizatora
13 sierpnia 2019
Wątki
Lato 2019

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...