Nie ma zmiłuj

"Boże mój!" - reż. Andrzej Seweryn - Teatr Polonia w Warszawie

Nie "Boże Mój!" tylko "nie ma zmiłuj", Bóg-ojciec ma ostry wpi|rdol. Spotęgowany tym jeszcze, że z ust kobiecych, spada na niego wina za wszystkie grzechy świata. Czy słusznie..?

Nieczęsto do niedawna polski zjadacz chleba za drobną tzedakah, na rzecz fundacji p. Jandy w tym przypadku, miał okazję zerknąć, czy wręcz wskoczyć w zabłoconych butach za kotarę Żydowskości - istniejącą jedynie, lecz nie tylko, w umysłach mieszkańców Polin. "Jak grzyby po deszczu" od dobrych paru lat (różne) społeczności żydowskie, szczególnie w Warszawie, przedwojennym sercu Narodu, wyciągają dłoń, a niekiedy grają w otwarte karty ze swoimi młodszymi braćmi.

Centrum Kultury Żydowskiej na tyłach ul. Chmielnej i Nowego Światu to miejsce, gdzie każdy może doświadczyć i sprawdzić "z czym to się je"; czy to na otwartych poszabatowych śniadaniach, zajęciach z hebrajskiego, prelekcjach o historii i kulturze czy ćwiczeniach w chórze - takiej promocji od dawna tu nie było! Ze ściany podebrać książkę, zamówić kawę i cieszyć się obecnością Żyda może już bywalec Pawilonów, Nieba, Makulatury czy baru Piotruś. Rzut beretem.

Synagogi różnych denominacji (a jest ich kilka) również trzymają drzwi uchylone i zapraszają: na święta, festiwale, modły czy pogaduszki.

Podobnie w Polonii, gość władający językiem polskim, sam z początku nawet uwierzywszy, że to B-g przychodzi do terapeuty, z końcem seansu, zdaje sobie jednak, mam nadzieję, sprawę, że to on i jego umysł zostały poddane analizie. Skonfrontowany przewrotnie z jakże mu bliskim konstruktem Boga-ojca, konstruktem jakże obcym duszy żydowskiej - cały trik spektaklu, poprowadzonego niczym słuchowisko z oszczędną, pastelową scenografią, tkwi w duchu tego właśnie człowieka - siebie - widza - nowego boga..

Polecam. Z zamkniętymi oczami.

Marcin Pajdosz
Dziennik Teatralny Warszawa
5 listopada 2019
Portrety
Andrzej Seweryn

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...