Nie tylko opera

Gwiazda sezonu na 50-lecie Teatru Wielkiego w Łodzi

Angela Gheorghiu sopran, Călin Brătescu tenor, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Cipriana Teodoraşcu, prowadzenie: Jacek Marczyński.

Nie tylko opera

cykl koncertów w Sali Kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi
czerwiec 2017

Teatr Wielki w Łodzi na nastrojowe wieczory z muzyką (nie tylko operową) w wykonaniu swoich najlepszych śpiewaków i instrumentalistów. Przed nami dwie ostatnie w tym sezonie artystycznym odsłony koncertów z cyklu Nie tylko opera.

Piosenka jest dobra na wszystko
6 czerwca 2017, godz. 18:30

Czerwcowy wieczór w towarzystwie „Starszych Panów" i niezapomnianych utworów z repertuaru ich Kabaretu. Duet Przybora & Wasowski to gwarancja klasy, charme'u i wysmakowanej rozrywki w stylu retro. Piosenki-perełki, skomponowane dla znakomitych polskich aktorów m.in. Edwarda Dziewońskiego, Wiesława Michnikowskiego, Kaliny Jędrusik czy Ireny Kwiatkowskiej, wykona zespół wokalny składający się z artystów Teatru Wielkiego w Łodzi.
Artyści Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi – Magdalena Cierzniewska, Ewelina Hrycak, Dagny Konopacka, Michał Jan Barański, Przemysław Cierzniewski, Szymon Figurski, Adam Suwald – oraz solistka Olga Maroszek zaprezentują klasykę polskiej piosenki kabaretowej w taki sposób, by dali się Państwo oczarować temu urokliwemu połączeniu poezji, humoru i pogodnej elegancji.
Koncert poprowadzi Aleksandra Bęben.

Po obu stronach atlantyku
21 czerwca 2017, godz. 18:30

Dwa różne światy, zupełnie odmienne epoki i skrajnie inne uwarunkowania kulturowe... Jest jednak coś, co w sposób uniwersalny owe skrajności łączy – to muzyka. Podczas jednego wieczoru spotkamy się ze współczesnym mistrzem tanga argentyńskiego – Astorem Piazzollą i polskim dziewiętnastowiecznym kompozytorem i pianistą – Juliuszem Zarębskim. „Cztery pory roku" – kameralny utwór Piazzolii nawiązuje do mistrzowskiego dzieła Antonio Vivaldiego, jest nim inspirowany, świadomie cytuje jego fragmenty melodyczne, jednak zgoła inaczej – co oczywiste – muzycznie je interpretuje.
„Kwintet fortepianowy g-moll" Juliusza Zarębskiego powszechnie uważany za najwybitniejsze dzieło polskiej kameralistyki romantycznej, to kompozycja łącząca instrumentalną wirtuozerię i brawurę z niezwykle bogatą inwencją melodyczną i rytmiczną; sam Liszt uznał jego twórcę za jednego z najzdolniejszych swoich wychowanków.
Polecamy uczestnictwo w tej muzycznej konfrontacji dwóch różnych światów i dwóch wielkich osobowości i indywidualności kompozytorskich.
Wystąpią: Michał Drewnowski (fortepian), Katarzyna Korzycka (I skrzypce), Jacek Dominiczak (II skrzypce), Michał Członka (altówka), Maciej Baran (wiolonczela), Michał Przeździecki (kontrabas). Koncert poprowadzi Michał J. Stankiewicz.

Z początkiem sezonu 2016/2017 rozpoczęliśmy cykl koncertów w Sali Kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi Nie tylko opera. W koncertach uczestniczą muzycy Teatru, nierzadko tworzący instrumentalne lub wokalnoinstrumentalne zespoły kameralne, dzięki czemu mają możliwość zaprezentowania swojego kunsztu muzycznego w repertuarze, którego na co dzień w gmachu opery nie wykonują. Pośród zespołów już istniejących i odnoszących niemałe sukcesy podczas licznych występów, organizowanych w różnych salach koncertowych i estradach, są kwartety smyczkowe, kwintety instrumentów dętych, tria fortepianowe i – oczywiście – soliści śpiewający z towarzyszeniem fortepianu.
Po wakacjach zapraszamy na kolejne spotkania z Nie tylko operą.

Bilety – 15 zł ulgowy / 18 zł normalny
do nabycia:
na stronie: http://www.operalodz.com/ lub www.bilety24.pl
dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com
w kasie Teatru - tel. 42 633 77 77.

(-)
Materiał Opery
9 czerwca 2017

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia