Nie zamykamy się w getcie

14. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi

\'\'Piękno jest jednym z komponentów świata\'\' - ta myśl zaczerpnięta z \'\'Traktatu teologicznego\'\' Czesława Miłosza przyświeca XIV Festiwalowi Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się w Łodzi w dniach 7-21 listopada

Artyści z jedenastu krajów, 15 dni festiwalowych i 30 wydarzeń - tak w skrócie przedstawia się tegoroczna edycja FKCh. Dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka konsekwentnie dba o jego interdyscyplinarny charakter. Zwłaszcza części teatralna i muzyczna wydają się w tym roku bogate i różnorodne.

Polski Teatr Tańca pokaże \'\'Alexanderplatz\'\' powstały w ramach polsko-niemieckiego projektu, z choreografią Pauliny Wycichowskiej i scenografią Franza Dittricha, zgłoszony do obchodów dwudziestej rocznicy Okrągłego Stołu. Muzykę do spektaklu skomponował Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara, jeden z najlepszych polskich kompozytorów muzyki filmowej (\'\'Plac Waszyngtona\'\', \'\'Aż po grób\'\'). O duchowym rozwoju młodego człowieka opowie czerpiący z doktryny franciszkańskiej spektakl \'\'Franciszek, sen everymana\'\' Wrocławskiego Teatru Lalek. \'\'Don Kichota uleczonego\'\', wariacje na temat powieści Cervantesa, pokaże Teatr im. S.I. Witkiewicza. Dwa przedstawienia, \'\'Miłość\'\' i \'\'Noc ciemną zmysłów\'\', zaprezentuje łódzki Teatr Logos.

Zjawiskowo zapowiada się koncert kwartetu ukraińskich akordeonistów Harmonia. Uka-żą oni skalę możliwości ekspresyjnych instrumentu, interpretując utwory Vivaldiego, Chaczaturiana, Mozarta, Piazzolli. Wszechstronnny polski pianista Paweł Kowalski, specjalista od koncertów Beethovena, Paderewskiego, Saint-Saensa i Ravela, przygotował recital, w którym usłyszymy m.in. Balladę g-moll, Scherzo b-moll F. Chopina, Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur, Fantasie Impromptu cis-moll, Polonez H-dur I.J. Paderewskiego. Dobrą nowinę głosił będzie Gospel Power Soul, a nie zabraknie i średniowiecznej muzyki sakralnej w wykonaniu Schola Gregoriana Pragensis.

O muzyce J.S. Bacha, w kontekście spraw ostatecznych, opowie eseista Marek Dyżewski. Ilustracją do prelekcji będą Sonata g-moll i Sonata C-dur J.S. Bacha w wykonaniu specjalistki od solowych recitali skrzypcowych, Weroniki Schreiber-Kadłubkiewicz.

- Nie zamykamy się tylko w chrześcijańskim getcie. Francuski balet Compagnie La Baraka tworzą artyści wyznania muzułmańskiego - mówi o XIV FKCh ks. Sondka.

W programie przewidziano też koncerty muzyki intuicyjnej (duet Moving Sound) jazzowej (Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band) oraz występ Maleo Reggae Rockers - kapeli Darka Malejonka. Po raz pierwszy pięć z ponad dziesięciu wydarzeń muzycznych będzie transmitowanych, a jedno retransmitowane na falach Radia Łódź.

W Centralnym Muzeum Włókiennicwa otwarta zostanie wystawa \'\'Ikona - słowo - droga - modlitwa\'\', która ukaże trzy najistotniejsze płaszczyzny przedstawienia ikonowego.

Tegoroczny budżet festiwalu to 490 tys. zł. Niestety, właśnie 90 tys. nie znalazło pokrycia w datkach sponsorów. Ks. Sondka liczy, że znajdą się jeszcze chętni gotowi zaangażować się w pomoc festiwalowi. Wspaniałym punktem programu, którego nie udało się zorganizować, miała być wystawa obrazów Caravaggia.

W tym roku Biuro Festiwalowe, gdzie dostępne będą wejściówki na wszystkie wydarzenia (przygotowano ich blisko 15 tys.), otwarte będzie od soboty 30 października (poza 1 listopada) w godzinach 10-18.30. Każdy może otrzymać dwa pojedyncze zaproszenia na wybrane wydarzenia. Po odbiór trzeba pofatygować się osobiście. Rezerwacje telefoniczne i mailowe nie są przyjmowane.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.fkch.wlodzi.com.

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
28 października 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia