Nie zamykamy się w getcie

14. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi

\'\'Piękno jest jednym z komponentów świata\'\' - ta myśl zaczerpnięta z \'\'Traktatu teologicznego\'\' Czesława Miłosza przyświeca XIV Festiwalowi Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się w Łodzi w dniach 7-21 listopada

Artyści z jedenastu krajów, 15 dni festiwalowych i 30 wydarzeń - tak w skrócie przedstawia się tegoroczna edycja FKCh. Dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka konsekwentnie dba o jego interdyscyplinarny charakter. Zwłaszcza części teatralna i muzyczna wydają się w tym roku bogate i różnorodne.

Polski Teatr Tańca pokaże \'\'Alexanderplatz\'\' powstały w ramach polsko-niemieckiego projektu, z choreografią Pauliny Wycichowskiej i scenografią Franza Dittricha, zgłoszony do obchodów dwudziestej rocznicy Okrągłego Stołu. Muzykę do spektaklu skomponował Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara, jeden z najlepszych polskich kompozytorów muzyki filmowej (\'\'Plac Waszyngtona\'\', \'\'Aż po grób\'\'). O duchowym rozwoju młodego człowieka opowie czerpiący z doktryny franciszkańskiej spektakl \'\'Franciszek, sen everymana\'\' Wrocławskiego Teatru Lalek. \'\'Don Kichota uleczonego\'\', wariacje na temat powieści Cervantesa, pokaże Teatr im. S.I. Witkiewicza. Dwa przedstawienia, \'\'Miłość\'\' i \'\'Noc ciemną zmysłów\'\', zaprezentuje łódzki Teatr Logos.

Zjawiskowo zapowiada się koncert kwartetu ukraińskich akordeonistów Harmonia. Uka-żą oni skalę możliwości ekspresyjnych instrumentu, interpretując utwory Vivaldiego, Chaczaturiana, Mozarta, Piazzolli. Wszechstronnny polski pianista Paweł Kowalski, specjalista od koncertów Beethovena, Paderewskiego, Saint-Saensa i Ravela, przygotował recital, w którym usłyszymy m.in. Balladę g-moll, Scherzo b-moll F. Chopina, Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur, Fantasie Impromptu cis-moll, Polonez H-dur I.J. Paderewskiego. Dobrą nowinę głosił będzie Gospel Power Soul, a nie zabraknie i średniowiecznej muzyki sakralnej w wykonaniu Schola Gregoriana Pragensis.

O muzyce J.S. Bacha, w kontekście spraw ostatecznych, opowie eseista Marek Dyżewski. Ilustracją do prelekcji będą Sonata g-moll i Sonata C-dur J.S. Bacha w wykonaniu specjalistki od solowych recitali skrzypcowych, Weroniki Schreiber-Kadłubkiewicz.

- Nie zamykamy się tylko w chrześcijańskim getcie. Francuski balet Compagnie La Baraka tworzą artyści wyznania muzułmańskiego - mówi o XIV FKCh ks. Sondka.

W programie przewidziano też koncerty muzyki intuicyjnej (duet Moving Sound) jazzowej (Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band) oraz występ Maleo Reggae Rockers - kapeli Darka Malejonka. Po raz pierwszy pięć z ponad dziesięciu wydarzeń muzycznych będzie transmitowanych, a jedno retransmitowane na falach Radia Łódź.

W Centralnym Muzeum Włókiennicwa otwarta zostanie wystawa \'\'Ikona - słowo - droga - modlitwa\'\', która ukaże trzy najistotniejsze płaszczyzny przedstawienia ikonowego.

Tegoroczny budżet festiwalu to 490 tys. zł. Niestety, właśnie 90 tys. nie znalazło pokrycia w datkach sponsorów. Ks. Sondka liczy, że znajdą się jeszcze chętni gotowi zaangażować się w pomoc festiwalowi. Wspaniałym punktem programu, którego nie udało się zorganizować, miała być wystawa obrazów Caravaggia.

W tym roku Biuro Festiwalowe, gdzie dostępne będą wejściówki na wszystkie wydarzenia (przygotowano ich blisko 15 tys.), otwarte będzie od soboty 30 października (poza 1 listopada) w godzinach 10-18.30. Każdy może otrzymać dwa pojedyncze zaproszenia na wybrane wydarzenia. Po odbiór trzeba pofatygować się osobiście. Rezerwacje telefoniczne i mailowe nie są przyjmowane.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.fkch.wlodzi.com.

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
28 października 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki