Nie żyje Jacek Polaczek (1943 - 2017)

Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i radiowy, reżyser teatralny.

W miniony poniedziałek zmarł lubiany przez publiczność i ceniony przez krytykę polski aktor Jacek Polaczek. Gdyby żył 17 lipca ukończył by 74 lata.

Widzowie całej Polski zapamiętali jego charakterystyczną postać z takich filmów jak "Lincz" Krzysztofa Łukazewicza gdzie zagrał Koperę , "Penelopy" Bohdana Poręby, fabularyzowanego dokumentu "Paderewskiego życie po życiu" Stefana Szlachtycza, w którym zagrał Vallotona i z serialu "O7 Zgłoś się'" gdzie w odcinku "Skok śmierci" zagrał pasera Konstantego Szczerbica.

Średnie i starsze pokolenie poznaniaków pamięta go z wielu kreacji na scenie Teatru Polskiego gdzie w latach 1970-76 grał i był asystentem reżysera. Szczególnie w pamięci widzów utkwił jego Kordian.

Jacek Polaczek urodził się w Częstochowie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej , Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi, którą ukończył w roku 1969. Zaraz po studiach został aktorem Teatru Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, a latach 1969-1970 grał na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Od 1976 roku działał w Szczecinie. Był tam na przemian aktorem Teatru Współczesnego i Polskiego. Występował w Teatrze 13 Muz i w Kameralnym.

Marek Zaradniak
Głos Wielkopolski
12 maja 2017
Portrety
Jacek Polaczek

Książka tygodnia

Mitologia grecka i rzymska - Spotkania ponad czasem
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Katarzyna Marciniak

Trailer tygodnia