Niebawem nowy spektakl w bydgoskim teatrze

"CBAPKA (swarka) " - reż. Katarzyna Szyngiera - Teatr Polski w Bydgoszczy

Co tak naprawdę wydarzyło się na Wołyniu i w Galicji Południowo-Wschodniej w 1943 roku? 5 września w Teatrze Polskim premiera "Swarki" w reż. Katarzyny Szyngiery.

Wyobrażenia tamtych tragicznych wydarzeń bywają skrajnie różne, są zależne od wyznawanych poglądów, narodowości, historii przodków. Zostały zawłaszczone przez emocje i polityczne dyskursy.

W spektaklu "CBAPKA (swarka)" opieramy się na dokumentalnym materiale zebranym przez nas w Polsce i na Ukrainie. Próbujemy spojrzeć na tamte wydarzenia z jak najszerszej perspektywy. Oddajemy głos świadkom czystki etnicznej. Wysłuchujemy historii o przekraczaniu granic człowieczeństwa, które nie mogą zostać właściwie opowiedziane, gdyż do ich opisania brakuje języka.

Po obu stronach granicy wielokrotnie mówiono nam, że aby się pojednać, trzeba głośno wypowiedzieć prawdę: co wydarzyło się między Polakami a Ukraińcami w 1943 roku. Po obu stronach granicy tych prawd jest wiele. Francuski filozof i historyk sztuki George Didi-Huberman stwierdza, że rzeczywistość jest "niemożliwa". Istnieje i przejawia się tylko pod postacią "kawałków", strzępów, rzeczy częściowych. Szukamy więc klucza do zrozumienia tragicznej przeszłości w strzępach wspomnień.

Spektakl powstaje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w ramach projektu INTERWENCJE (kuratorka: Agata Siwiak) we współpracy z Agencją Artystyczą GAP oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie w ramach projektu POP - UP (kuratorzy: Grzegorz Niziołek, Agata Siwiak).

(-)
Materiał Teatru
28 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia