Niebezpieczna dla Polaków pora

"Wesele" - aut. Stanisław Wyspiański - reż. Krzysztof Jasiński - Krakowski Teatr Scena STU

Już w najbliższy weekend (29 i 30 października) w Krakowskim Teatrze Scena STU zagramy dla Państwa premierowe spektakle „Wesela" w reż. Krzysztofa Jasińskiego. W obsadzie spektaklu zobaczą Państwo m.in. Beatę Rybotycką, Karolinę Szeptycką, Aleksandrę Srokę, Radosława Krzyżowskiego, Roberta Koszuckiego, Krzysztofa Kwiatkowskiego, Michała Mikołajczaka, Michała Meyera i Grzegorza Mielczarka.

Wesele poety Lucjana Rydla i chłopki Jagusi Mikołajczykówny połączyło w bronowickiej chacie dwa światy: mieszkańców miasta i mieszkańców wsi, inteligentów i gospodarzy. Goście nie potrafią się jednak ze sobą porozumieć: Wyście sobie, a my sobie./Każden sobie rzepkę skrobie – brzmi, także i dzisiaj gorzka, prawda o naszej narodowej „wspólnocie".

Chwilowe pojednanie, powierzchowna fascynacja nie są w stanie zatuszować głębokich społecznych pęknięć. Krzysztof Jasiński, przykładając dramat Wyspiańskiego do naszej współczesności, pokazuje, że choć podziały obecnie przebiegają inaczej, są równie bolesne i trudne do przezwyciężenia. Noc bronowickiego wesela to jednocześnie noc listopadowa. Listopad zaś, jak pisał Wyspiański, to „niebezpieczna dla Polaków pora" - czas narodowych zrywów i czas pamięci.

Nocą w bronowickiej izbie pojawiają się duchy przeszłości, zjawy, dawni herosi. Są niczym wyrzuty sumienia, niosą żal za utraconą szansą, zaprzepaszczoną nadzieją: Miałeś chamie złoty róg... Dramat Wyspiańskiego to obraz „choroby polskiej duszy", społecznego marazmu, duchowego paraliżu, niemocy, zamkniętych w metaforze chocholego tańca.

To jednak także żywiołowy obrazek upojnej nocy, pełnej muzyki i tańca, weselnych przyśpiewek, wirujących kolorowych strojów, obficie lanego alkoholu.

Spektakl bierze udział w VIII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".

Spektakle przedpremierowe: 25/26/27/28 października godzina 19.00
PREMIERA 29 października godz. 19.00 i 30 października godz. 18.00
Autor plakatu: A.Walijewski

Magdalena Jamka-Sułkowska
Materiał Teatru STU
26 października 2022

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia