Niech się mury pną do góry

remont w Teatrze Wielkim w Łodzi

Czteropiętrowy budynek techniczny opery to efekt postępujących prac remontowych w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Znajdą się tam magazyny dekoracji i kostiumów, ślusarnia, a także pracownie: krawieckie, kapeluszy, szewska i scenografii. Dzięki temu Teatr nie będzie miał już problemu z przechowywaniem chociażby wielkoformatowych dekoracji, czy niezliczonej ilości rekwizytów i strojów scenicznych.

Kształtów nabiera także scena kameralna, która została wybudowana w miejscu szatni na parterze gmachu. Teraz czeka ją jeszcze montaż niezbędnych instalacji i wykończenie wnętrza.

Po zakończeniu inwestycji na widzów czekać będzie zupełnie nowy układ przejść i korytarzy, zmodernizowane toalety, odświeżone foyer z zachowanymi zabytkowymi żyrandolami. Szatnie będą tylko na górze. W budynku powstały już dodatkowe schody i wewnętrzne okna, które rozjaśnią wnętrze.

 W Teatrze trwają także prace, których bezpośrednio publiczność nie zobaczy. Chodzi o technikę sceny głównej, która na wymianę czekała ponad 40 lat. W lipcu rozpoczął się montaż urządzeń mechaniki górnej (sztankiety, mosty portalowe, ciągi dekoracyjne) oraz mechaniki dolnej (zapadnie sceniczne, wózki kieszeni bocznych). 

 Po zakończeniu prac budynek Teatru Wielkiego w Łodzi spełni standardy techniczne i estetyczne stawiane tego typu obiektom w krajach Unii Europejskiej. Wart blisko 60 mln remont potrwa do końca 2012 r.

(-)
Materiały Teatru
4 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...