Niech żyje sztuka!

"Evviva l'arte" - Andrzej Strzelecki - Teatr Collegium Nobilium

Wczoraj w Teatrze Collegium Nobilium w cyklu "Evviva L'arte" odbyło się spotkanie z Andrzejem Strzeleckim, rektorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Od kilku sezonów cykl spotkań z twórcami kultury pod nazwą "Evviva l'arte" gości na scenie Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Wystąpili na niej dotąd i podjęli dyskusję z publicznością na różne tematy między innymi Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak. Tym razem zaproszenie przyjął gospodarz tego miejsca, rektor Andrzej Strzelecki.

Właśnie rozpoczął się proces rejestracji kandydatów na Wydział Aktorski Akademii. W latach ubiegłych chętnych na jedno miejsce było przeważnie powyżej 30. Liczba ta nie zmaleje zapewne i w tym roku, mimo powszechnej świadomości, że mury uczelni opuści zaledwie kilkunastu absolwentów. Z drugiej strony szkół kształcących przyszłych aktorów przybywa, a konkurencja na "rynku pracy" dla dyplomowanych magistrów aktorstwa jest olbrzymia. Kilka dni przed majową edycją "Evviva l'arte" zakończy się 32 Festiwal Szkół Teatralnych. Wielokrotnie dyplomanci warszawskiej Akademii wracali z Łodzi z nagrodami. Jak potoczyły się ich losy? Ilu z nich udało się zaistnieć w zawodzie? Zagrać role na miarę swoich możliwości i ambicji? W teatrze, w serialu, w filmie? Zdobyć uznanie w oczach krytyki i publiczności? Jak na drodze do sukcesu układają się proporcje szczęścia, pracy i talentu? Próba odpowiedzi na pytanie, jakie wyzwania stoją w dzisiejszych czasach przed nauczycielami zawodów artystycznych będzie punktem wyjścia do rozmowy z Andrzejem Strzeleckim - aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym, reżyserem, satyrykiem, byłym dyrektorem teatru, nauczycielem akademickim, profesorem sztuk teatralnych, rektorem warszawskiej Akademii Teatralnej.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu

(-)
Materiał Teatru
15 maja 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia